Menu

Niemcy: Szef kontrwywiadu o "nowej generacji terrorystów"

Niemcy: Szef kontrwywiadu o "nowej generacji terrorystów"
Dzieci mudżahedinów od najmłodszych lat były świadkami przemocy i śmierci. (Fot. Getty Images)
Szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Thomas Haldenwang ostrzega przed 'cyberkalifatem'. Co prawda tzw. Państwo Islamskie zostało militarnie rozbite, ale organizacji tej nie wolno lekceważyć - zaznacza w rozmowie z 'Welt am Sonntag'.
Reklama

Zdaniem Haldenwanga, IS wciąż działa w przestrzeni wirtualnej i może podburzać do przeprowadzania zamachów i sterować potencjalnymi terrorystami.

Liczba osób w Niemczech, które BfV klasyfikuje jako potencjalnie niebezpiecznych islamistów, w poprzednim roku wzrosła o 300 i wynosi 2 240. Służba podległa Haldenwangowi wychodzi z założenia, że są one mentalnie gotowe do przeprowadzenia zamachu lub udzielenia wsparcia przy jego organizacji.

"Nie jesteśmy w stanie obserwować wszystkich tych ludzi 24 godziny na dobę" - podkreślił szef BfV. "Na jedną osobę przypada do 40 funkcjonariuszy. Dlatego koncentrujemy się na tych, których uważamy za szczególnie niebezpiecznych" - dodał.

Oprócz tego, Haldenwanga niepokoją też dzieci wracających z wojny w Syrii i Iraku bojowników tzw. Państwa Islamskiego: "Zadajemy sobie pytanie, czy nie rodzi się na naszych oczach nowa generacja terrorystów?". Dzieci mudżahedinów od najmłodszych lat były świadkami przemocy i śmierci. Poległych bojowników czczą jako bohaterów i chcą iść w ich ślady.

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji zabiega w związku z tym o możliwość inwigilacji dzieci. Zwolennikiem zwiększenia uprawnień służby jest szef MSW Horst Seehofer (CSU). Współrządzący socjaldemokraci nie chcą jednak o tym słyszeć.

"Nie chodzi tylko o zapewnienie bezpieczeństwa. Gdybyśmy mieli prawo ich obserwować, to moglibyśmy w uzasadnionych przypadkach włączyć do działania Jugendamty. Te dzieci same są ofiarami i są wykorzystywane" - argumentuje Thomas Haldenwang.

Od 2012 roku na wojnę do Syrii i Iraku wyjechało z Niemiec około 1 050 osób; 340 wróciło. Większość z nich jest na wolności.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama