Menu

Niemcy: Rząd będzie kontrolować próby przejęcia firm medycznych

Niemcy: Rząd będzie kontrolować próby przejęcia firm medycznych
Niemcy chcą chronić kluczowe dla gospodarki firmy przed przejęciem przez inwestorów spoza UE. (Fot. Getty Images)
Rząd Niemiec rozszerzył listę firm, których ewentualne przejęcie przez inwestorów spoza Unii Europejskiej wymaga jego uprzedniej zgody, o zakłady produkujące szczepionki, lekarstwa, środki ochrony medycznej i sprzęt medyczny, w tym respiratory.
Reklama

Rząd zastrzegł też sobie prawo do dokładnego kontrolowania w przyszłości planów zmiany struktury własności niemieckich firm medycznych i farmaceutycznych, gdy chodzi o wykupienie przez obcy podmiot więcej niż 10 proc. ich udziałów.

Obecnie urzędnicy federalni sprawdzają transakcje, które wiążą się z nabyciem powyżej 25 proc. akcji danej firmy niemieckiej niezależnie od profilu produkcji.

Ogłoszone regulacje były od kilku tygodni przedmiotem ożywionej debaty politycznej w Niemiec.

Decyzję podyktowały obawy, że firmy zarejestrowane w krajach, które nie uczestniczą w jednolitym rynku UE lub są spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą próbować nabywać akcje newralgicznych firm badawczo-rozwojowych, które produkują na rzecz systemu opieki zdrowotnej w Niemczech.

Doświadczenia pierwszych tygodni po wybuchu epidemii SARS-CoV-2 pokazały, że rządy wielu państw i korporacje nie mają żadnych skrupułów, gdy chodzi o wykupywanie środków ochrony osobistej, lekarstw oraz sprzętu medycznego, gdy zagrożone są ich własne społeczeństwa - ocenia w komentarzu do decyzji rządu Niemiec agencja Reutera.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama