Menu

"Nie jesteśmy na sprzedaż": MSZ Grenlandii reaguje na doniesienia z USA

"Nie jesteśmy na sprzedaż": MSZ Grenlandii reaguje na doniesienia z USA
W 1982 odbyło się referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli za wystąpieniem z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Grenlandia wystąpiła z niej w 1985 i nie jest obecnie – w przeciwieństwie do Danii – członkiem Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images
Ministerstwo spraw zagranicznych Grenlandii poinformowało wczoraj, że wyspa ta nie jest na sprzedaż. To reakcja na doniesienia dziennika 'Wall Street Journal', który napisał o chęci zakupu przez prezydenta USA Donalda Trumpa duńskiego terytorium autonomicznego.
Reklama

"Grenlandia jest bogata w cenne zasoby. Jesteśmy otwarci na biznes, a nie na sprzedaż" - oświadczyło MSZ Grenlandii. Sprawy dotychczas nie skomentował gabinet premier Danii Mette Frederiksen, komentarza na razie nie wydała także amerykańska ambasada w Kopenhadze.

"To musi być prima aprilis" - napisał na Twitterze były szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen z Partii Liberalnej. "Jeśli on (Trump) naprawdę to rozważa, jest to ostateczny dowód na to, że oszalał. Pomysł sprzedania przez Danię Stanom Zjednoczonym 50 tys. obywateli jest całkowicie niedorzeczny" - oświadczył wcześniej rzecznik Duńskiej Partii Ludowej (DF) ds. polityki zagranicznej Soren Espersen.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. (Fot. Getty Images)

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja.

Na mocy traktatu z Danią z lat 50. USA utrzymują bazę wojskową na północy wyspy, w której skład wchodzi m.in. stacja radarowa - element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi.

Według "Wall Street Journal" Trump z mniejszą lub większą powagą sondował pomysł zakupienia przez Stany Zjednoczone Grenlandii. Jak pisze dziennik amerykański prezydent podczas różnych spotkań z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym wyspy i według dwóch osób zaznajomionych z tymi rozmowami poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi. 

  Komentarze
  • Dania
   18 sierpnia 2019, 00:23

   Jak Grenlandia nalezy do bogatej Danii to jest ok,ale jakby im zaczelo brakowac pieniedzy to by inaczej zaczeli spiewac.USA powinno cos zrobic zeby pogorszyc sytuacje ekonomiczna Danii,a Grenlandia sama postanowi sie odlaczyc i sprzeda sie do USA.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama