Menu

Nawet 5 lat więzienia za prowadzenie edukacji seksualnej w Polsce

Nawet 5 lat więzienia za prowadzenie edukacji seksualnej w Polsce
Wielu Polaków wciąż nie może uwierzyć w to, co dzieje się w kraju. (Fot. Getty Images)
Sejm skierował do dalszych prac w komisji ultrakatolicki projekt obywatelski dotyczący nowelizacji Kodeksu karnego, który może zakładać m.in. wprowadzenie kary pozbawienia wolności za jakiekolwiek próby prowadzenia edukacji seksualnej wśród osób poniżej 18. roku życia.
Reklama

Jak przekonują autorzy projektu, celem ustawy ma być "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją". Eksperci alarmują jednak, że jej wprowadzenie może "odciąć" Polaków od aktualnej wiedzy medycznej i naukowej, w tym zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

Przeciwko ustawie wypowiedziały się główne ośrodki naukowe w Polsce i na świecie, w tym Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.

Za dalszymi pracami nad ustawą głosowało 243 posłów, 150 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Wielu Polaków popiera ultrakatolickie prawo, które forsuje rząd. (Fot. Getty Images)

Przeciwko ustawie walczyła m.in. posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. "Dlaczego wprowadzacie taki gniot legislacyjny, gniot ideologiczny?" - pytała. Założenia projektu "wprowadzają ludzi w błąd, zrównując edukację seksualną z pedofilią". "Jako matka trójki dzieci chciałabym powiedzieć: wara od naszych dzieci" - oznajmiła.

Poseł Borys Budka zwrócił z kolei uwagę, że Sejm kolejny raz się skompromitował. "Po raz kolejny skompromitowaliście Wysoką Izbę, przyjmując rozwiązania rodem ze średniowiecza" - zwrócił się do posłów.

W Polsce jednocześnie postępuje dehumanizacja osób o odmiennej orientacji seksualnej, wobec których używa się określenia "zaraza". (Fot. Getty Images)

Z kolei prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki, publicznie rzucał homofobicznymi stwierdzeniami wymierzonymi w uczniów LGBT i oskarżył rząd, że  "przez cztery lata nie wprowadził rozwiązań, które blokowałyby takie inicjatywy jak kolejne edycje tzw. tęczowych piątków w szkołach".

"To wy jesteście odpowiedzialni za to, że tęczowa zaraza rozszerza się po Polsce za waszych rządów szczególnie" - oznajmił poseł. Polskie prawo obecnie nie penalizuje tego rodzaju wypowiedzi.

Propozycja zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu karnego. Według proponowanych zmian karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego. Osoba, która będzie propagowała lub pochwalała takie zachowania "za pomocą środków masowego komunikowania", ma podlegać karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Takiej samej karze ma podlegać osoba, która "propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej".

Obecnie w art. 200b mowa jest jedynie o publicznym propagowaniu treści o charakterze pedofilskim, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Czytaj więcej:

Eurobarometr: 76 proc. mieszkańców UE za prawami dla LGBT

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

  Komentarze
  • Alice
   17 października 2019, 16:09

   Swiat idzie do przodu, a Polska cofa sie do sredniowiecza. Matka nie bedzie mogla uswiadomic nastoletniej corki a ojciec syna o antykoncepcji, o skutkach wczesnego wspolzycia,itp. A kiedy male dziecko zapyta skad sie biora dzeci, nadal bedzie odpowiedz...z kapusty albo bocian przyniosl. I co sie dziwic, ze 12 latki beda rodzily dzieci, a nastolatki je usmiercaly.

  • Marcus21st
   17 października 2019, 16:53

   No prosze w latach 50 , 60 , 70 , 80 siatch byla istna apokalipsa po prostu nie dalo sie zyc bez tej "edukacji"

  • Klamstwo
   17 października 2019, 17:01

   chodzi o pedofilie i nakłanianie dzieci do czynnosci seksualnych - dlaczego jatrzycie i kłamiecie ? tu zaspisy projektu ustawy :

   §1. Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

   §2. Tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego.

   §31. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w §2 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  • Anty
   17 października 2019, 17:27

   Nie uswiadamiamy bo kosciol nie chce zeby dzieci wiedzialy co im ksieza robia jak inni nie widza.Maja sie nie skarzyc tylko myslec ze tak byc powinno.Cale to panstwo polsko- katolickie powinni rozwalic bo ciemnota chca nas zdominowac

  • Joanna
   17 października 2019, 17:31

   To chyba jak w krajach muzulmanskich. Duzo religii w szkolach, brak edukacji seksualnej i przesladowania homoseksualistow. Well done PiS.

  • Ja
   17 października 2019, 17:37

   Dajcie pisowi jeszcze parę lat to sex przed ślubem też będzie karany więzieniem. W niedzielę sklepy już zamknięte.

  • Typ
   17 października 2019, 18:31

   Joanna jak ty swiatowa jestes jaka angielska aj waj

  • Wasp
   17 października 2019, 19:05

   Kaczynskiego powinno sie jak najszybciej zamknac do wiezienia !

  • Antyklerykal
   17 października 2019, 20:06

   Do Marcus21st
   W sredniowieczu i i epoce kamienia tez nie bylo tej "edukacji" i ludzie sie rozmnazali, ale nie tylko o to tylko chodzi. Bo minelo pare lat i swiat poszedl naprzod ale ty sie zatrzymales w rozwoju umyslowym w latach 50-tych i teraz cieszysz sie ze pis chce cofnac polske do poziomu twojej percepcji.

  • Poncjusz piłat
   17 października 2019, 20:44

   Ja bym nie chcial edukacji seksualnej dla dzecka. Od zawsze to byla rola rodzica uswiadomic dzecko jak sie dzeci robi.

  • Marcus21st
   17 października 2019, 21:04

   @Antyklerykal
   Istnieje bledne przekonanie ze edukacja nt danego problemu pomaga rozwiazywac problem.Najlepszym przykladem jest plaga alkoholizmu gdzie wszedzie sie mowi o tym jak alkohol jest szkodliwy dla zdrowia a wszyscy to maja gdzies i dalej pija
   Podobnie jest z edukacja seksualna ktora na dodatek nie tylko nie zmniejsza problem ale go poteguje rozbudzaja seksualnie dzieci a niechciane ciaze dalej beda w najlepsze jak alkoholizm pomimo ze sie o tym non stop mowi

  • Londonist
   17 października 2019, 23:58

   I właśnie dlatego EU upada dokładnie tak jak Imperium Rzymskie.

  • Lukasz
   18 października 2019, 06:05

   Nareszcie Polska idzie w dobrą stronę. Dziękuję wszystkim, którzy podpisali się pod tym projektem obywatelskim. Niech psy i inni mamieni przez media skamlą.

  • Marcus21st
   18 października 2019, 13:29

   @Lukasz
   UE upada poniewaz nastapila relatywizacja wszystkich wartosci .Nikt i nic juz nie jest zadnym wzorcem do nasladowania

  • Molo
   18 października 2019, 19:12

   W obecnych czasach tyle zagrożeń czeka na dzieci ze trzeba je uświadomić. Czy o sexie czy narkotykach etc. Jak ja byłam dzieckiem to mi rodzice mówili żeby nie szaleć na trzepaku i nie wchodzić za wysoko na drzewo. Czasy się zmieniły, trzeba się dostosować.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama