Menu

Nawet 4 800 euro "zachęty", żeby zamieszkać na portugalskiej wsi

Nawet 4 800 euro "zachęty", żeby zamieszkać na portugalskiej wsi
Pracownicy mogą liczy na jednorazową pomoc w wysokości od 2 600 do 4 800 euro. (Fot. Getty Images)
Rząd Portugalii ogłosił wczoraj program pomocy dla pracowników gotowych przenieść się z aglomeracji miejskiej do gmin usytuowanych na prowincji. Chętni do zamieszkania na wsi mogą otrzymać od państwa wsparcie w wysokości do 4 800 euro.
Reklama

Kierująca ministerstwem pracy i ubezpieczeń społecznych Ana Mendes Godinho zapowiedziała, że pierwsze subsydia w ramach nowego programu zostaną wypłacone najpóźniej do marca. Zaznaczyła, że wysokość wypłat jest uzależniona od wieku, kwalifikacji zawodowych kandydatów, a także lokalizacji gminy wiejskiej, w której zamierzają zamieszkać.

Na jednorazową pomoc w wysokości od 2 600 do 4 800 euro liczyć mogą osoby, które przedstawią portugalskiemu resortowi dokumenty potwierdzające, iż rozpoczęli pracę w 2020 r. na terenie jednej z gmin wiejskich.

"Środki te są formą rządowej pomocy na rozpoczęcie życia na prowincji" - wyjaśniła Mendes Godinho, zaznaczając, iż rząd liczy na popularność nowego programu szczególnie wśród absolwentów szkół wyższych.

Jak przyznają przedsiębiorcy, rządowa zachęta może okazać się niewystarczająca. (Fot. Getty Images)

Jak przyznał Antonio Pinto, przedsiębiorca z Guardy, na wschodzie Portugalii, rządowa zachęta może okazać się niewystarczająca do nakłonienia osób mieszkających w dużych miastach do przeniesienia się na prowincję.

"Aby program ten zakończył się powodzeniem, konieczna jest chęć współpracy ze strony samorządów terytorialnych w organizowaniu tanich mieszkań dla przybyszów, a także we wspieraniu inicjatyw nowych przedsiębiorców" - stwierdził Pinto.

Właściciel spółki gastronomicznej przypomniał, że prowadzone w latach 2009-2011 przez rząd Jose Socratesa programy dla młodych przedsiębiorców na wsi kończyły się fiaskiem, gdyż socjalistyczny gabinet nie dbał o utrzymanie infrastruktury na prowincji.

"Żaden mieszkaniec aglomeracji miejskiej nie zdecyduje się przenieść do gminy, w której likwidowane są połączenia kolejowe i autobusowe, zamykane szkoły, oddziały pocztowe i ośrodki zdrowia, a do najbliższego szpitala trzeba jechać ponad 70 km" - dodał Pinto.

Czytaj więcej:

Portugalia: Fiasko rządowych zachęt dla powracających emigrantów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama