Menu

Naukowcy: Koronawirus zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów

Naukowcy: Koronawirus zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów
Osoby zakażone same zaczynają zarażać średnio 2,5 dnia przed wystąpieniem objawów. (Fot. Getty Images)
Koronawirus jest zaraźliwy przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19, a nawet 44 proc. infekcji może pochodzić od osób bez objawów - ocenili chińscy naukowcy w badaniu, które nie zostało jak dotąd poddane naukowej weryfikacji.
Reklama

Badacze zaapelowali o dostosowanie środków przeciwdziałania epidemii tak, aby brały pod uwagę "znaczącą transmisję przedobjawową". Zalecili śledzenie na szerszą skalę kontaktów osób zakażonych.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie i Uniwersytetu Hongkongu (HKU) przeanalizowali 94 przypadki zainfekowanych koronawirusem pacjentów leczonych w kantońskim 8. Szpitalu Ludowym, a dodatkowo przypadki 77 par osób zakażonych i zakażających.

Badacze wywnioskowali, że osoby zakażone same zaczynają zarażać średnio 2,5 dnia przed wystąpieniem objawów, przy czym szczyt zaraźliwości następuje w momencie pojawienia się objawów lub jeszcze przed nim.

Oszacowali również, że w 44 proc. przypadków do infekcji może dochodzić w chwili, gdy osoba zarażająca nie ma jeszcze objawów. Autorzy badania zaznaczyli, że osoby z objawami często były już izolowane, co zapobiegało dalszemu roznoszeniu przez nie wirusa. "Jest jednak jasne, że transmisja przedobjawowa najprawdopodobniej zdarza się z istotną częstotliwością" - stwierdzili.

Dystansowanie społeczne to prawdopodobnie główne narzędzie kontroli epidemii. (Fot. Getty Images)

"Aby skutecznie opanować epidemię, należy pilnie rozważyć bardziej inkluzywne kryteria śledzenia kontaktów, by wychwytywać potencjalne transmisje 2-3 dni przed wystąpieniem objawów" - zalecili badacze we wnioskach.

Biorąc pod uwagę, że do znacznej części zakażeń może dochodzić przed wystąpieniem objawów, takie środki jak zwiększona higiena osobista i dystansowanie społeczne będą prawdopodobnie głównym narzędziem kontroli epidemii w społecznościach – dodano.

Badanie zostało zamieszczone 18 marca na platformie internetowej medRxiv, gdzie ogłaszane są prace z dziedziny medycyny, które nie zostały jeszcze poddane naukowej weryfikacji ani opublikowane w czasopismach specjalistycznych.

Główny chiński ekspert ds. epidemii koronawirusa Zhong Nanshan oceniał niedawno, że rządy państw powinny badać i izolować osoby z otoczenia pacjentów, u których wykryto zakażenie, nawet jeśli osoby te nie mają objawów choroby.

Czytaj więcej:

Eksperci ostrzegają: Ubrania mogą przenosić koronawirusa

Koronawirus w UK: Opublikowano listę "kluczowych pracowników"

Koronawirus we Włoszech: 1,2 procent zmarłych "nie miało żadnej innej choroby"

"Wśród zakażonych nawet 80 proc. może nie mieć objawów Covid-19"

WHO: Nie wystarczy objąć kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa

  Komentarze
  • Ed
   23 marca, 18:40

   Przecież to już dawno było wiadomo .... coś ci nowi inzynierzy i lekarze się nie postarali ;)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama