Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

National Trust: Zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu w UK

National Trust: Zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu w UK
Zagrożóny jest m.in. fort z epoki żelaza Dinas Dinlle (na zdjęciu) w walijskim hrabstwie Gwynedd. (Fot. Getty Images)
Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla brytyjskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - ostrzega dziś National Trust. Na efekty zmian klimatu narażone jest 71 proc. obiektów, nad którymi ta charytatywna organizacja sprawuje pieczę.

Reklama
Reklama

National Trust zajmuje się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Opiekuje się obszarem o powierzchni prawie 2 500 km kw., 1 260 km wybrzeża, oraz ponad 500 historycznych domów, zamków, zabytków archeologicznych i przemysłowych, ogrodów, parków i rezerwatów przyrody.

Organizacja monitoruje zagrożenia dla tych obiektów związane ze zmianami klimatu poprzez mapowanie bieżących ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak ulewy, powodzie, susze i pożary.

Następnie wykorzystuje te dane na swojej "mapie zagrożeń", aby przewidzieć poziom zagrożeń dla tych obiektów przy założeniu najgorszego scenariusza, zgodnie z którym emisje gazów cieplarnianych utrzymują się na obecnym poziomie.

Kiedy mapa została uruchomiona w 2021 r., oszacowano, że liczba obiektów National Trust stojących w obliczu wysokiego poziomu zagrożenia z powodu takich zjawisk jak erozja wybrzeża, ekstremalne upały i powodzie, może wzrosnąć w ciągu najbliższych 40 lat z 5 proc. do 17 proc.

W nowym raporcie National Trust szacuje jednak, że aż 71 proc. obiektów może do 2060 roku być narażonych na średnie lub wysokie ryzyko wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych ze zmianami klimatu.

W raporcie wymieniono kilka konkretnych przykładów tego, jak zmiany klimatu już powodują niszczenie zabytkowych obiektów.

W rezydencji Tudorów Coughton Court w hrabstwie Warwickshire przeprowadzana jest obecnie renowacja, której celem jest zapewnienie, że dach i rynny wytrzymają obfite opady deszczu, bo w niedawno pracownicy musieli ratować kolekcje zabytkowych obrazów i żyrandoli, które zostały zalane.

Z kolei fort z epoki żelaza Dinas Dinlle w walijskim hrabstwie Gwynedd stopniowo osuwa się do morza wskutek erozji, którą przyspieszają ulewne deszcze w ostatnich latach.

Czytaj więcej:

Kornwalia: Przesuwające się wydmy coraz bardziej niebezpieczne

Anglia: Stonehenge może stracić status Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO

Anglia: Rząd przekaże £14,5 mln na wsparcie zagrożonych gatunków

  Komentarze
  • Celestyn76
   20 listopada, 21:37

   Trzeba po prostu zatrudnić porządnych konserwatorów zabytkow znów z Ooldki a nie żylic sie z kasa i zatrudniać lokalnych partaczy co posługują się gwoździem i polifila nie wydaje mi się że za Tudorow albo w czasie wojny 2roz pogoda była na wyspach inna wie. To bulkshit albo znacjonalizować te zabytki niech państwo je konserwuje jak w Polsce

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2023
  GBP 5.0350 złEUR 4.3492 złUSD 3.9810 złCHF 4.5510 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama