Menu

Nasilają się ataki hakerów z Europy Wschodniej

Nasilają się ataki hakerów z Europy Wschodniej
Sprawcami 87 proc. hakerskich ataków szpiegowskich były... agendy rządowe (fot. Getty Images)
Nasilają się szpiegowskie ataki hakerów z Europy Wschodniej, pracujących dla grup przestępczych i agend rządowych - wynika z dorocznego raportu przygotowanego przez wielkiego amerykańskiego dostawcę usług telekomunikacyjnych Verizon Communications Inc.
Reklama
Winą za 49 proc. szpiegowskich ataków w 2013 roku raport obwinia Chińczyków i inne nacje azjatyckie. Podejrzewa się, że z krajów Europy Wschodniej, "zwłaszcza rosyjskojęzycznych", wyprowadzono 21 proc. takich ataków - twierdzi Verizon.

Pochodzenia sprawców ok. 25 proc. hakerskich ataków szpiegowskich nie udało się ustalić. Ponad połowa danych o tych atakach pochodzi od ofiar w Stanach Zjednoczonych.

W sumie Verizon odnotował w raporcie 511 hakerskich ataków szpiegowskich, trzykrotnie więcej niż w poprzednim dorocznym raporcie, ale przyznano, że głównym czynnikiem tego wzrostu są nowe źródła danych. Nasilenie komputerowego szpiegostwa zaobserwowano jednak również na podstawie danych z tych samych źródeł, co przed rokiem - podkreślił przedstawiciel Verizon, Bryan Sartin, nie podając szczegółów.

Na podstawie informacji zebranych przez Verizon, McAffe, Kaspersky Labs i inne firmy prywatne i publiczne ustalono, że sprawcami 87 proc. hakerskich ataków szpiegowskich były agendy rządowe, a 11 proc. - przestępczość zorganizowana.
W niektórych przypadkach grupy przestępcze zamierzały prawdopodobnie sprzedać wykradzione dane rządom lub konkurentom swoich ofiar.

Raport ma zostać opublikowany w środę.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama