Menu

Największa operacja bezpieczeństwa w Irlandii Płn. przed szczytem G8

Największa operacja bezpieczeństwa w Irlandii Płn. przed szczytem G8
W dniach 17-18 czerwca w hrabstwie Fermanagh odbędzie się szczyt G8. Na zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom przeznaczono rekordową sumę 50 mln funtów.
Reklama
Reklama
Zmobilizowano 3,6 tys. policjantów, dodatkowych 900 funkcjonariuszy rząd Irlandii rozmieści w pobliżu granicy Republiki z Irlandią Płn., a dalszych 500 postawi w stan pogotowia - donosi telewizja Channel IV (C4). Oprócz protestów ze strony przeciwników globalizacji policja ma na uwadze zagrożenie ze strony rozłamowych organizacji dawnej IRA.

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ITUC) zwrócił się do organizacji praw człowieka, by wysłały ochotników po to, aby obserwowali stosunek władz do uczestników potencjalnych protestów. Zaznaczono przy tym, że rząd planuje zastosowanie bezzałogowych samolotów w celach inwigilacji i sądów orzekających w trybie doraźnym.

W czasie bieżącego weekendu ITUC organizuje w centrum Belfastu antyszczyt, na którym przewiduje udział ok. 5 tys. uczestników. Inną imprezą jest wiec przeciwko nędzy.

W poniedziałek przeciwnicy G8 przemaszerują z Enniskillen do ogrodzenia luksusowego klubu golfowego Lough Erne, gdzie odbędzie się spotkanie na szczycie. Udział w nim zapowiedzieli weterani północnoirlandzkiego ruchu praw obywatelskich Eamon McCann i Bernardette McAliskey, a także Tommy McKearney, w przeszłości działacz związkowy i więzień IRA.

Do marszu zamierzają przyłączyć się także irlandzcy socjaliści i różne organizacje społeczne, w tym przeciwnicy eksploatacji gazu łupkowego z użyciem kontrowersyjnej metody hydraulicznego szczelinowania. Nie zabraknie też anarchistów.

Członek organizacji anarchistycznej w Irlandii Płn., Jason Brannigan poinformował, że jego grupa przyłączy się do protestacyjnego marszu. "Wspomaganie banków, ataki na system świadczeń socjalnych i płace, zwiększenie ogólnego zubożenia, desperacji i innych uciążliwości ogółu ludzi to sprawy, które znajdą się na porządku obrad G8" - zaznaczył. Hrabstwo Fermanagh nazwał "terenem w stanie oblężenia".

"Z powodu najdroższej operacji bezpieczeństwa, ludność hrabstwa już teraz ma do czynienia z rosnącymi szykanami. Przemieszczanie się ludzi wewnątrz Fermanagh i poza nim jest monitorowane, a ci, o których policja sądzi, że mogą wziąć udział w protestach, otrzymali telefoniczne ostrzeżenia" - dodał.

Wzmożone środki bezpieczeństwa wprowadzono też w londyńskim City i okolicach Canary Wharf, gdzie swoje siedziby mają duże międzynarodowe banki.

G8 to grupa ośmiu najbardziej wpływowych państw świata - forum polityczno-gospodarcze zrzeszające następujące państwa: Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Stany Zjednoczone, Kanadę i Rosję. Na szczyty G8 zapraszany jest także Przewodniczący Komisji Europejskiej, który jest przedstawicielem Unii Europejskiej.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.11.2024
    GBP 5.2240 złEUR 4.3430 złUSD 4.1752 złCHF 4.6959 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama