Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Najbardziej niebezpieczna roślina w UK rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie

Najbardziej niebezpieczna roślina w UK rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie
Niebezpieczna roślina może doprowadzić do oparzeń II stopnia. (Fot. Wikimedia)
Eksperci ostrzegają, że barszcz Mantegazziego, zwany również kaukaskim, z powodu coraz wyższych temperatur rozprzestrzenia się na Wyspach w niepokojącym tempie. Kontakt z rośliną może skutkować poważnymi oparzeniami, a wydzielane przez nią soki są kancerogenne.
Reklama

Roślina należy do tej samej sekcji co znany w Polsce barszcz Sosnowskiego i jest równie niebezpieczna. Obie rośliny różnią się jedynie nieznacznymi detalami w wyglądzie: barszcz Mantegazziego posiada m.in. nieowłosioną łodygę oraz błyszczące brodawki na baldachach. 

Jakikolwiek kontakt fizyczny z rośliną w większości przypadków wymaga wizyty w szpitalu. Specjaliści ostrzegają, że ostatnie fale upałów w Wielkiej Brytanii sprzyjały rozmnażaniu się rośliny. Informację tę potwierdzają oficjalne brytyjskie służby, które odnotowały coraz częstszą obecność groźnej rośliny.

"Jeśli nie jesteś świadomy zagrożenia tej rośliny, jesteś w grupie osób najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo" - ocenia Mike Duddy z organizacji River Trust. "To bez wątpienia najgroźniejsza roślina na Wyspach" - dodaje.

Kilka miesięcy temu 11-letni Adam Percival ze Szkocji podczas gry w piłkę zranił się w nogę. Ranę opatrzył liśćmi rośliny, która okazała się być właśnie barszczem kaukaskim. Chłopak trafił do szpitala z bólem, gigantycznymi pęcherzami i oparzeniami II stopnia. Miejscowi lekarze przyznali w rozmowie z mediami, że "nigdy czegoś takiego nie widzieli".

Brytyjscy medycy radzą, aby niezwłocznie obmyć każdy fragment skóry, który miał kontakt z rośliną i upewnić się, że miejsca te nie będą narażone na promienie słoneczne. W większości przypadków nie obejdzie się jednak bez pomocy lekarza.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama