Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najbardziej niebezpieczna roślina w UK rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie

Najbardziej niebezpieczna roślina w UK rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie
Niebezpieczna roślina może doprowadzić do oparzeń II stopnia. (Fot. Wikimedia)
Eksperci ostrzegają, że barszcz Mantegazziego, zwany również kaukaskim, z powodu coraz wyższych temperatur rozprzestrzenia się na Wyspach w niepokojącym tempie. Kontakt z rośliną może skutkować poważnymi oparzeniami, a wydzielane przez nią soki są kancerogenne.
Reklama
Reklama

Roślina należy do tej samej sekcji co znany w Polsce barszcz Sosnowskiego i jest równie niebezpieczna. Obie rośliny różnią się jedynie nieznacznymi detalami w wyglądzie: barszcz Mantegazziego posiada m.in. nieowłosioną łodygę oraz błyszczące brodawki na baldachach. 

Jakikolwiek kontakt fizyczny z rośliną w większości przypadków wymaga wizyty w szpitalu. Specjaliści ostrzegają, że ostatnie fale upałów w Wielkiej Brytanii sprzyjały rozmnażaniu się rośliny. Informację tę potwierdzają oficjalne brytyjskie służby, które odnotowały coraz częstszą obecność groźnej rośliny.

"Jeśli nie jesteś świadomy zagrożenia tej rośliny, jesteś w grupie osób najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo" - ocenia Mike Duddy z organizacji River Trust. "To bez wątpienia najgroźniejsza roślina na Wyspach" - dodaje.

Kilka miesięcy temu 11-letni Adam Percival ze Szkocji podczas gry w piłkę zranił się w nogę. Ranę opatrzył liśćmi rośliny, która okazała się być właśnie barszczem kaukaskim. Chłopak trafił do szpitala z bólem, gigantycznymi pęcherzami i oparzeniami II stopnia. Miejscowi lekarze przyznali w rozmowie z mediami, że "nigdy czegoś takiego nie widzieli".

Brytyjscy medycy radzą, aby niezwłocznie obmyć każdy fragment skóry, który miał kontakt z rośliną i upewnić się, że miejsca te nie będą narażone na promienie słoneczne. W większości przypadków nie obejdzie się jednak bez pomocy lekarza.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama