Menu

Nad Wyspy nadciąga Gareth. Będzie wiało do 130 km na godzinę

Nad Wyspy nadciąga Gareth. Będzie wiało do 130 km na godzinę
Na wybrzeżu fale mogą mieć kilka metrów wysokości. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania i Irlandia zmierzą się dziś i jutro z bardzo niebezpieczną pogodą. To za sprawą sztormu Gareth, który przyniesie ulewy i wiatr, osiągający w porywach prędkość 130 km/h - informuje 'Metro'.
Reklama

Met Office wydał żółte ostrzeżenia pogodowe dla całej Walii, Szkocji i większości Anglii. Alerty, które obowiązują dzisiaj i jutro, oznaczają, że zjawiska pogodowe "mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców".

Niż Gareth przyniesie obfite opady - w niektórych miejscach, m.in. w Kumbrii, w ciągu 12 godzin spadnie 60 mm deszczu.

Ulewom będzie towarzyszyć bardzo silny wiatr, który w głębi lądu powieje z prędkością 80 km/h, wzdłuż zachodnich wybrzeży - 100-110 km/h, a wzdłuż północnej linii brzegowej w porywach może osiągnąć prędkość nawet 130 km/h. 

W związku z tym, spodziewane są zakłócenia w podróży oraz przerwy w dostawach prądu. Ponadto, mieszkańcy muszą przygotować się na ewentualne zniszczenia.

Może też dojść do lokalnych podtopień - przede wszystkim w rejonach nadmorskich, gdzie zagrożenie będą stanowić występujące na brzeg bardzo wysokie fale. 

Gareth uderzy nie tylko w Wielka Brytanię, ale również w Irlandię. Tamtejsze służby meteorologiczne Met Eireann wydały żółty status związany z wyjątkowo silnym wiatrem, który obowiązuje niemal w całym kraju.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama