Menu

Nacjonalizm w Europie. BBC prezentuje ranking

Nacjonalizm w Europie. BBC prezentuje ranking
BBC ocenia, że w wielu krajach nacjonaliści coraz częsciej zaczynają być znaczącą siłą w polityce. (Fot. Getty Images)
Nacjonaliści zawsze byli elementem europejskiego krajobrazu politycznego, jednak w ostatnim czasie poparcie dla nich znacznie wzrosło. BBC opublikowało ranking, który wykazał, gdzie w Europie ekstremiści zyskali dotychczas najwięcej zwolenników.
Reklama

Nacjonalistyczne tendencje wyraźnie widać w Niemczech, gdzie AfD stała się największą partią opozycyjną w Bundestagu. W Hiszpanii z kolei Vox jest dziś trzecią siłą w Kongresie Deputowanych.

W Parlamencie Europejskim w sumie dziewięć skrajnie prawicowych partii uformowało blok o nazwie Tożsamość i Demokracja. Obecnie są oni piątą co do wielkości grupą.

BBC przyjrzała się wynikom ostatnich wyborów do parlamentów narodowych w całej Unii Europejskiej. Jakie poparcie notuje skrajna prawica i gdzie w politycznym krajobrazie Europy rządzą nacjonaliści?

Pierwsze miejsce na mapie BBC zajmują Węgry. Wymieniono tu dwie nacjonalistyczne partie: Fidesz Victora Orbana, który zanotował poparcie na poziomie 49 proc. oraz Jobbik (19 proc. głosów).

Polska znalazła się na 17. miejscu w europejskim rankingu. (Fot. Getty Images)

Druga jest Austria, gdzie nacjonalistyczno-konserwatywna, eurosceptyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPOe) zdobyła 26 proc. głosów. Ugrupowanie domaga się m.in. ograniczenia imigracji, zwalczania nadużyć w przyznawaniu azylu oraz sprzeciwia się przystąpieniu Turcji do UE.

Trzecie miejsce przypada Szwajcarii, gdzie w ostatnich wyborach Szwajcarska Partia Ludowa zdobyła 25,8 proc. głosów. Dalej kolejno plasują się Dania (Duńska Partia Ludowa - 21 proc.), Belgia (Nowy Sojusz Flamandzki – 20,4 proc.), Estonia (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa - 17,8 proc.), Finlandia (Prawdziwi Finowie -17,7 proc.) i Szwecja (Szwedzcy Demokraci – 17, 6 proc).

W zestawieniu BBC, Polska zajęła 17. miejsce. W wyborach powszechnych w 2019 roku nacjonalistyczna Konfederacja uzyskała 6,8 proc. głosów, a zwycięstwo odniosło PiS. Jak ocenia BBC, partia ta ma silne poparcie w elektoracie wiejskim, z głęboko zakorzenionymi tradycjami katolickimi. W odróżnieniu od wielu partii prawicowych w Europie, PiS poza nacjonalizmem koncentruje się także na kwestiach socjalnych.

Czytaj więcej:

Macron wzywa do "europejskiego renesansu" i rewizji traktatów

Niemcy nie chcą już flagi? "Kojarzy im się z nacjonalizmem"

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   17 listopada 2019, 15:39

   Lemański, wielki "patryjoto" od siedmiu boleści, naucz się pisać po polsku bez błędów zanim zaczniesz innych pouczać!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama