Menu

Na motor bez prawa jazdy? Kategoria B wystarczy

Na motor bez prawa jazdy? Kategoria B wystarczy
W Polsce na motorach będziemy jeździć bez prawa jazdy? (Fot. Getty Images)
Osoby posiadające co najmniej od 3 lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 cm3 - zakłada uchwalona dzisiaj nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Za zmianami w ustawie, która teraz trafi do Senatu, głosowało 293 posłów, jeden był przeciw, a 132 wstrzymało się od głosu.

Według uchwalonej dzisiaj noweli, posiadacz prawa jazdy kat. B będzie zwolniony z egzaminu na motocykl z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 cm3, pod warunkiem, że ma prawo jazdy co najmniej od 3 lat. Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami.

Ponadto nowelizacja autorstwa sejmowej komisji infrastruktury - jak podkreślono w uzasadnieniu - ma rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nowelizacja przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania, które będzie układać specjalna komisja, mają być jawne i ogólnodostępne. Zniesiony ma zostać obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

    Kurs NBP z dnia 03.04.2020
    GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

    Sport