Menu

NHS: Covid-19 może być wielkim zagrożeniem dla niezaszczepionych kobiet w ciąży

NHS: Covid-19 może być wielkim zagrożeniem dla niezaszczepionych kobiet w ciąży
Brytyjscy eksperci namawiają kobiety w ciąży, by zaszczepiły się na Covid-19 tak szybko, jak tylko jest to możliwe. (Fot. Getty Images)
Niezaszczepione kobiety w ciąży stanowią w Anglii prawie co piątą osobę będącą w stanie krytycznym z powodu COVID-19 - alarmuje brytyjska służba zdrowia NHS. 
Reklama
Reklama

NHS i brytyjscy eksperci namawiają kobiety w ciąży do tego, żeby się zaszczepiły przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Podkreślają, że ciąża nie jest przeciwskazaniem do takiego szczepienia. Jak dodają, szczepionka nie stwarza też zagrożenia dla zdrowia kobiety oraz płodu; wręcz przeciwnie - może uchronić przed ciężkim zakażeniem.

"Nieproporcjonalnie duża liczba niezaszczepionych kobiet w ciąży znajdujących się na oddziale intensywnej terapii pokazuje, jak poważnym ryzykiem u kobiet w ciąży jest ciężki przebieg Covid-19" - stwierdza na stronie NHS dr Edward Morris, prezes Royal College of Obstetricians and Gynecologists.

Według NHS, obserwacje 100 tys. kobiet w ciąży w Anglii i Szkocji oraz 160 tys. kobiet oczekujących dziecka w USA wykazały, że szczepionka nie stwarza zagrożenia dla płodu.

Naczelna położna Anglii, Jacqueline Dunkley-Bent, zapewnia kobiety w ciąży, że "preparat przeciwko Covid-19 czyni ciebie oraz twoje dziecko bezpiecznym i może uchronić przed szpitalem".

Szczepienia przeciwko Covid-19 są rekomendowane przez brytyjskie towarzystwo położników i ginekologów, jak i organizacje położnych.

Czytaj więcej:

W brytyjskich szpitalach rośnie liczba niezaszczepionych kobiet w ciąży

BBC: Szczepienia nie powodują u kobiet niepłodności i nie grożą poronieniem

Badania: Trzecia dawka szczepionki Pfizera znacznie zwiększa odporność przeciwko COVID-19

Polscy eksperci apelują o jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19

  Komentarze
  • Dinuary
   13 października, 16:17

   Jasne, bo inaczej uridzil normalne dziecko a nie dziwolaga poszczepiennego.

  • W2
   13 października, 18:50

   moja zona miala covid19 rok temu w szostym miesiacu ciazy ,ja rowniez bylem chory, 3 tygodnie nie dozycia i 4 tydzien dochodzenia do siebie,dziecko zdrowe my tez,pozostal nam tylko test ozdrowiencow. Prosze mi sie niedziwic ze dosc sceptycznie podchodze do tego co media wypisuja ale nikomu nie bronie i nie zakazuje czy nie pruboje wybijac z glowy checi zaszczepienia sie bo to nie moj wybur i nie moja odpowiedzialnosc.Pozdrawiam

  • JoBo
   14 października, 08:49

   No i kasiora za siedzenie w domu ! O tym zapomniałeś wspomnieć.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama