Menu

Muzułmanie pozywają Facebooka i YouTube za materiał z Christchurch

Muzułmanie pozywają Facebooka i YouTube za materiał z Christchurch
Sprawca masakry w Christchurch. (Fot. LIVE 4/screenshot)
Jedna z głównych grup reprezentujących społeczność muzułmanów we Francji - CFCM - zdecydowała się pozwać Facebooka i YouTube, oskarżając platformy o przyzwolenie na zachęcanie do przemocy przez rozpowszechnienie nagrania z zamachu w Christchurch - podała agencja Reutera.
Reklama

Przedstawiciele organizacji argumentują, że firmy technologiczne pozwoliły na rozpowszechnienie się materiału, który zachęca do działań terrorystycznych i narusza godność ludzką. Żadna z firm nie odniosła się do zarzutów organizacji.

Reuters przypomina, że zamach na dwa meczety w nowozelandzkim Christchurch, do którego doszło 15 marca, był transmitowany przez zamachowca na żywo na Facebooku przez 17 minut. Choć nagranie zostało usunięte wraz z kontem sprawcy natychmiast po uzyskaniu przez koncern informacji o nim od miejscowych organów ścigania, kopie filmu szybko rozpowszechniły się w mediach społecznościowych i na innych stronach internetowych.

Według agencji, powielone nagranie z zamachu można było znaleźć na Facebooku, Twitterze i YouTube jeszcze kilka godzin po ataku zamachowca. Jego fragmenty znajdowały się także na należącym do Facebooka Instagramie i były przesyłane z użyciem komunikatora WhatsApp, który też jest własnością koncernu Marka Zuckerberga.

Szef działu ds. monitorowania islamofobii organizacji CFCM Abdallah Zekri przekazał Reutersowi, że organizacja zdecydowała się złożyć pozew przeciwko Facebookowi i YouTube we Francji.

Rzecznik podobnej organizacji działającej w Nowej Zelandii (FIANZ) przyjął z aprobatą działania francuskich muzułmanów Jak stwiwerdził, FIANZ po zamachu planowało skontaktować się z Facebookiem i złożyć zażalenie ws. nagrania z zamachu, ale jak do tej pory nie zdołało tego uczynić ze względu na bieżące sprawy organizacji spowodowane zdarzeniem. Według reprezentującego nowozelandzką organizację muzułmańską Anwara Ghaniego, zamachowiec z Christchurch wybrał Facebooka jako narzędzie do promocji samego siebie i swojej "przerażającej zbrodni".

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   27 marca, 12:57

   Ich bezczelność nie ma granic! A zdjęcia czy filmiki umieszczane przez muzułmanów mordujących czy obcinających głowy to ok?

  • Mendgele
   27 marca, 13:45

   No zesz ku.wa wasza mac!!!!! Koniec swiata!!!

  • THC
   27 marca, 14:52

   Moji braders som niewinni ! Hue bue

  • Prawda
   27 marca, 16:13

   to jakas parodia to moze my ich pozwiemy za filmiki co wrzucaja islamisci na you.... i face... jak zabijajaj chrzescijan

  • Ja
   27 marca, 20:07

   Pierdo... świętoszki godność ludzka naruszona
   Co za religijni ludzie pełni miłości i Boga w sercu jak jeden drugiemu w imię Boga głowę obcina

  • Hmmm
   27 marca, 22:53

   Czy wie moze ktos gdzie moge sciagnac ten filmik?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.11.2019
  GBP 5.026 złEUR 4.288 złUSD 3.877 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama