Menu

Musk ujawnił lokalizację "gigafabryki" Tesli w Europie

Musk ujawnił lokalizację "gigafabryki" Tesli w Europie
Samochody Tesla cieszą się dużą popularnością w Europie. (Fot. Getty Images)
Amerykański koncern motoryzacyjny Tesla wskazał, gdzie zbuduje 'gigafabrykę' w Europie. Po starannej analizie, wybór padł na Niemcy - poinformował w Berlinie sam Elon Musk. Będzie to czwarta tego rodzaju inwestycja koncernu na świecie.
Reklama

"Gigafactory 4", jak nazwano fabrykę, ma powstać niedaleko wciąż niedziałającego stołecznego lotniska BER pod Berlinem. Produkcja ma się rozpocząć w 2021 roku od kompaktowego SUV-a Model Y, a także napędów i baterii - niespodziewanie ogłosił Musk podczas gali, na której odbierał Złotą Kierownicę - nagrodę przyznawaną przez magazyn "Auto Bild".

Oprócz tego w Berlinie powstanie centrum zajmujące się opracowywaniem nowych rozwiązań inżynieryjnych i wzornictwa.

Uzasadniając wybór Niemiec na lokalizację fabryki, Musk wyjaśnił, że kraj ten może poszczycić się znakomitymi inżynierami. Według informacji dziennika "Tagesspiegel", zakład zostanie zbudowany w miejscowości Gruenheide na południowy wschód od Berlina. Pracę znajdzie tam aż 10 tys. osób.

Elon Musk poinformował o decyzji podczas wczorajszej gali zorganizowanej przez "Auto Bild". (Fot. Getty Images)

"To kamień milowy na drodze do poszerzania naszych kompetencji w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności. To także dowód na to, że Niemcy są atrakcyjnym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego" - chwalił decyzję Muska minister gospodarki RFN Peter Altmaier.

Według szacunkowych danych, Tesla posiada obecnie 30 proc. udziałów w europejskim rynku samochodów elektrycznych. W samej Wielkiej Brytanii, Tesla Model 3 to obecnie trzeci najchętniej kupowany samochód.

Brytyjskie media sceptycznie odebrały decyzję Tesli o tak dużej inwestycji w Niemczech. Zdaniem prasy na Wyspach, Elon Musk zdecydował się na wybór Niemiec, a nie Wielkiej Brytanii, w związku z Brexitem.

Czytaj więcej:

Tesla chce przenieść sprzedaż samochodów do internetu

Norwegia: Samochody elektryczne sprzedają się lepiej niż spalinowe

Volvo nie boi się Brexitu. Inwestuje na Wyspach

Brytyjczycy najchętniej kupowali Forda, VW i Teslę

  Komentarze
  • Lukas
   14 listopada 2019, 08:28

   I dobrze zużyte baterie i silniki też niech składuje tam gdzie powstały

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2020
  GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

  Sport


  Reklama