Menu

Mrozy i śnieg przyniosły w Europie chaos na ulicach, smog oraz lawiny

Mrozy i śnieg przyniosły w Europie chaos na ulicach, smog oraz lawiny
Ruch w wielu miejscach Europy jest obecnie bardzo utrudniony, a drogowcy nie nadążają z usuwaniem zalegającego na drogach śniegu. Na zdjęciu: Sundsvall, Szwecja. (Fot. Getty Images)
Niskie temperatury i opady śniegu nawiedziły większą część Europy. Mrozy spowodowały oblodzenie wielu dróg, Stambuł pokrył się śniegiem, atak zimy nie ominął też Bałkanów. W Czechach słupki rtęci spadły w nocy poniżej 20 st. C, a w Niemczech śnieg spowodował wypadki samochodowe.
Reklama

W Szwajcarii narciarz, który został porwany przez lawinę w weekend, zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń - podały tamtejsze władze. Ostrzegały one przed kilkoma dniami o nadchodzących silnych opadach śniegu.

Narciarz i jego dwaj towarzysze zostali zasypani w niedzielę przez lawinę podczas jazdy na nartach na oznakowanych trasach w rejonie Gstaad. Jedna osoba wydostała się spod śniegu, a następnie wyciągnęła drugą osobę; trzeciego mężczyznę znalazły przybyłe później zaalarmowane ekipy ratownicze.

W Czechach odnotowano najchłodniejszą noc tej zimy; temperatura spadła poniżej minus 20 st. C. Najzimniej - minus 27 st. C - było w górskiej wiosce Orlicke Zahorzi na granicy z Polską. Według Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego, mroźna pogoda ustąpi silnym opadom śniegu w północno-wschodnich Czechach.

Zimowa aura przysporzyła wiele problemów, ale zachęciła też wielu mieszkańców do wyjścia z domów. Na zdjęciu: zamarznięte jezioro Lipno w Czechach. (Fot. Getty Images)

Typowo zimową pogodę zanotowano na Bałkanach. W Serbii wystąpiły programy z dostawami energii, śnieg padał też na chorwackich wyspach na Adriatyku.

We wschodniej Albanii temperatury spadły do minus 13 st. C. Ostry mróz doprowadził do zamarznięcia rur wodociągowych i spowodował niebezpieczne warunki jazdy. Oblodzone drogi w mieście Pogradec uniemożliwiły strażakom dotarcie na czas do pożaru domu, w wyniku którego wcześnie rano zginął mężczyzna.

W Stambule z powodu opadów śniegu wstrzymano ruch drogowy; samochody zatrzymywały się lub wpadały w poślizg na ulicach.

W Niemczech świeży śnieg, śliskie drogi i zwalone drzewa doprowadziły do kilku wypadków samochodowych w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W niektórych krajach chaos komunikacyjny nie pozwala na przywrócenie ruchu drogowego. Na zdjęciu: Słowacja. (Fot. Getty Images)

W niektórych regionach Polski zanotowano minus 28 stopni Celsjusza i że były to temperatury najniższe od 11 lat. Wiele pociągów miało wczoraj opóźnienie z powodu usterek sieci trakcyjnej, a wraz z zimnem nastąpił gwałtowny wzrost poziomu smogu w Warszawie i innych częściach kraju.

Również na północy Europy odnotowano opady śniegu i ujemne temperatury. Norweski Instytut Meteorologiczny opublikował w poniedziałek na Twitterze wiadomość z przymrużeniem oka: "Zachęcamy wszystkich miłośników robienia na drutach do wysyłania wełnianych ubrań swoim przyjaciołom na północy".

W Danii policja interweniowała w niedzielę w przypadku 17 osób kąpiących się nago w lodzie w jeziorze w pobliżu Roskilde, 40 kilometrów na zachód od Kopenhagi. Wszyscy, w wieku od 26 do 51 lat, zostali wstępnie oskarżeni o złamanie obostrzeń pandemicznych ograniczających liczbę zgromadzeń do pięciu osób. Policja oświadczyła, że ci, którzy popełnili przestępstwo po raz pierwszy, otrzymają grzywnę, która wynosi 2 500 koron (405 dolarów). 

Czytaj więcej:

Jeziora na całym świecie wysychają z powodu zmian klimatu

Hiszpania: Opady śniegu, deszczu i wichury w północnej części kraju

Rok 2020 był jednym z dwóch najgorętszych w historii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama