Menu

Morawiecki do Polonii w Szwecji: Bardzo liczymy na współpracę

Morawiecki do Polonii w Szwecji: Bardzo liczymy na współpracę
Polski premier spotkał się również z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Lofvenem. (Fot. Getty Images)
Bardzo liczymy na współpracę z państwem, liczymy na to, że będziecie tworzyć nowe więzy gospodarcze, kulturalne - oznajmił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania ze szwedzką Polonią w Sztokholmie.
Reklama

Szef polskiego rządu przebywał wczoraj z jednodniową wizytą w Szwecji. Jednym z punktów wizyty było spotkanie z Polonią.

"Cieszę się, że mogę gościć tutaj, w ambasadzie polskiej w Sztokholmie. Polacy w Szwecji, którzy tutaj znaleźli się - niektórzy przed wiekami, ale także najnowsza emigracja z Polski po przystąpieniu do UE i wcześniejsza z lat stanu wojennego - to bardzo ważna część Polski poza jej granicami" - zapewniał Morawiecki.

"Bardzo liczymy na współpracę z państwem, liczymy na to, że będziecie tworzyć nowe więzy gospodarcze, kulturalne, że będziecie przyczyniać się do wzrostu z jednej strony ruchu turystycznego, ale że będziecie też się przyczyniać - poprzez szerzenie prawdziwej historii ostatnich 100 lat - do tego żeby imię Polski było tutaj w Szwecji coraz bardziej nie tylko znane, ale również doceniane" – wyraził nadzieję premier. Dziękował jednocześnie za "dotychczasowe wysiłki Polonii w tej kwestii".

Premier Morawiecki zaapelował do Polaków w Szwecji, aby rozważyli powrót do kraju. (Fot. Getty Images)

Morawiecki nawiązał też do zakończonego chwilę wcześniej spotkania z przedstawicielami szwedzkiego biznesu. "Przyjeżdżam tutaj prosto ze spotkania ze szwedzkimi właścicielami dużych, średnich firm; prezesami różnych szwedzkich przedsiębiorstw i nakłaniam do tej kooperacji polsko-szwedzkiej, bo jesteśmy krajem otwartym, nastawionym na eksport. Zależy nam na tym, aby rynek szwedzki był dla nas jak najszerzej otwarty" – wskazał Morawiecki.

Morawiecki stwierdził też, że patrząc w trzecią dekadę XXI wieku dla Polski bardzo ważne jest, by "w obecnych okolicznościach gospodarczych, politycznych "Polacy mieszkający poza granicami kraju chcieli do niego wracać – na stałe lub - jak zaznaczył – "by tworzyć polsko-zagraniczne powiązania różnego rodzaju, gospodarcze czy kulturalne". "Bardzo gorąco do tego zachęcam" – zapewnił premier.

"Wierzę, że z doświadczeniem, z jakim państwo moglibyście do Polski przyjechać, kapitałem doświadczeń, kapitałem finansowym możecie bardzo dużo dla Polski zrobić. Trzeba też czasami zapytać nie tylko, co Polska może dla was zrobić, ale co wy możecie zrobić dla Polski" – zwrócił uwagę premier.

"Wiem, że robicie bardzo dużo (dla Polski), zachęcam i zapraszam do tego, aby zrobić jeszcze więcej. Zapraszamy do jak najgłębszej kooperacji, współpracy na wielu polach" – zakończył Morawiecki.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama