Menu

Morawiecki: "Po wyborach w UK nastąpi stabilizacja polityczna"

Morawiecki: "Po wyborach w UK nastąpi stabilizacja polityczna"
Morawiecki: "Wkrótce nastąpi otwarcie nowego rozdziału". (Fot. Getty Images)
'Boris Johnson i torysi odnieśli ogromne zwycięstwo. Z perspektywy UE istotne jest, że w Wielkiej Brytanii nastąpi stabilizacja sceny politycznej. Mamy nadzieję na otwarcie nowego rozdziału' - oświadczył dzisiaj przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE premier Mateusz Morawiecki.
Reklama

Drugi dzień unijnego szczytu w Brukselli upłynie pod znakiem m.in. Brexitu. We wczorajszych wyborach w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna, która deklarowała konieczność dokończenia procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, uzyskała najlepszy wynik od czasów ostatniego rządu Margaret Thatcher w 1987 roku.

Konserwatyści uzyskali co najmniej 364 mandaty w 650-osobowej Izbie Gmin (w jednym okręgu wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone), co daje im możliwość samodzielnego rządzenia.

"Tutaj zaszła zasadnicza zmiana - wiemy już, że Boris Johnson i torysi, konserwatyści odnieśli ogromne zwycięstwo, a z perspektywy Polski i UE jest ono również i w tym sensie istotne, że nastąpi stabilizacja sceny politycznej w Wielkiej Brytanii" - podkreślił Morawiecki.

"Możemy mieć nadzieję i taką nadzieję mamy, że wkrótce nastąpi otwarcie nowego rozdziału, który będzie oznaczał pogłębioną współpracę w zakresie handlu, bezpieczeństwa i współpracę polityczną" - dodał premier.

Kolejnym z tematów rozmów unijnych liderów będzie dzisiaj sytuacja strefy euro. Morawiecki podkreślał, że instrument wsparcia dla krajów eurolandu ma swoje odbicie wśród krajów, które nie są w tej strefie. "Nie dojdzie do żadnego nieproporcjonalnego podziału środków; to było dla nas ważne" - zaznaczył szef polskiego rządu.

"Chcemy, żeby strefa euro się jak najszybciej rozwijała, a strefa euro chce uruchomić dodatkowe instrumenty po stronie Europejskiego Banku Centralnego; to jest jeden z kluczowych elementów dzisiejszej dyskusji" - dodał Morawiecki.

Premier podkreślał, że duża część dyskusji będzie dotyczyć także tego, w jaki sposób EBI będzie chciał wzmocnić wzrost gospodarczy.

Czytaj więcej:

Konserwatyści wygrywają wybory. Najlepszy wynik od lat 80. XX wieku

UE oczekuje "jak najszybszego głosowania ws. Brexitu"

Poseł Kawczynski: Za jakiś czas Polska też może wyjść z UE

  Komentarze
  • Z uk
   13 grudnia 2019, 12:57

   co on może o tym wiedzieć premier powołany przez Kaczyńskiego ?

  • Przemko
   13 grudnia 2019, 17:41

   maowiecki .... przy tobie nawet BoJo jest tytanem intelektu i mężem stanu...

  • Kowallo32
   15 grudnia 2019, 06:49

   Ojjj mATOŁusz co ty bredzisz w Polsce narobiliscie syfu takiego ktorego wasi nastepcy nie odkreca przez 10 kadencji a ty pieprzysz o stabilizacji? ty nie masz pojecia co to slowo znaczy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości