Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mohammed Jalood wybrany szefem światowej federacji ciężarowej

Mohammed Jalood wybrany szefem światowej federacji ciężarowej
Mohammed Jalood (po prawej) uzyskał głosy większości i obejmie nowe stanowisko. (Fot. YouTube/iwf)
Irakijczyk Mohammed Jalood został podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF) w Tiranie wybrany na stanowisko prezydenta. Z IWF jest związany od 2005 roku, był m.in. sekretarzem generalnym za czasów skompromitowanego poprzedniego szefa Węgra Tamasa Ajana.
Reklama
Reklama

Uznania głosujących przedstawicieli narodowych federacji nie znalazły Amerykanka Ursula Papandrei i Wenezuelka Doris Travieso, opowiadające się za radykalnymi reformami, jakich wymagają m.in. władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Termin kongresu wyborczego był kilka razy przekładany, wybór następcy Ajana miał się odbyć już jesienią 2021. Wtedy to ujawniono, że kilku członków Rady IWF zostało uznanych za niekwalifikujących się jako kandydaci do nowych władz przez niezależny panel lustracyjny. Do tego powołany specjalny zespół ds. orzekania o możliwości kandydowania do władz, został uznany przez komisję prawną za "niekonstytucyjny". A to oznaczało, że jego decyzje o wykluczeniu niektórych działaczy z możliwości kandydowania w wyborach z powodu ciążących na nich podejrzeń o korupcję, nie mają mocy prawnej.

Nieoficjalnie było wiadomo, że na liście zgłoszeń do władz widniały nazwiska kandydatów uwikłanych w afery, jakie miały miejsce w organizacji za czasów byłego prezesa Ajana. Także planowane miejsce obrad kongresu IWF - Taszkent w Uzbekistanie nie było najlepiej wybrane, gdyż wyniki głosowania tam przeprowadzonego byłyby podważane jako zmanipulowane.

Później wyszło na jaw, że wybory opóźniał tymczasowo pełniący obowiązki szefa IWF Brytyjczyk Mike Irani, który był człowiekiem z dawnego układu, gdy rządził Ajan.

82-letni Ajan stał na czele IWF przez 20 lat. W tej organizacji działał od 1976 roku, najpierw jako sekretarz generalny. W kwietniu 2020 zrezygnował z funkcji szefa federacji w związku z ciążącymi na nim podejrzeniami o różnego rodzaju nieprawidłowości.

Miał tolerować ukrywanie przypadków dopingu, co ukazano w wyemitowanym 5 stycznia 2020 przez telewizję ARD filmie dokumentalnym. Powszechną praktyką miało być także pomijanie przy kontrolach antydopingowych czołowych zawodników, w tym medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Na razie MKOl nie podjął żadnych ostatecznych decyzji dotyczących bytu podnoszenia ciężarów w igrzyskach w Los Angeles w 2028 roku. W Paryżu w 2024 ograniczono liczbę uczestników do zaledwie 120 sztangistek i sztangistów. Mężczyźni będą rywalizować w kat. do 61 kg, 73 kg, 89 kg, 102 kg oraz powyżej 102 kg, a panie do 49 kg, 59 kg, 71 kg, 81 kg i powyżej 81 kg.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.08.2022
  GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama