Menu

Mleczny paraliż w UK. Winny Brexit i "pingdemia"

Mleczny paraliż w UK. Winny Brexit i "pingdemia"
Największy dostawca mleka w UK alarmuje, że wkrótce mogą pojawić się problemy z dostawami tego produktu do sklepów. (Fot. Getty Images)
Niedobór zawodowych kierowców powoduje w ostatnich dniach ogromne zakłócenia w dostarczaniu mleka do sklepów. 'Latem na półkach może zabraknąć tego produktu' - alarmuje największy dostawca mleka w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Arla, która codziennie zaopatruje w mleko około 2 400 sklepów w Wielkiej Brytanii, poinformowała, że ​​z powodu malejącej liczby kierowców w ostatnią sobotę nie była w stanie dostarczyć tego produktu aż do 600 punktów handlowych. 

"The Guardian" wskazuje, że niedobory kierowców to pokłosie Brexitu oraz masowej "pingdemii", przez którą pracownicy są kierowani na kwarantannę po otrzymaniu powiadomienia (ping) z aplikacji NHS Covid o narażeniu na kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. 

"Od połowy kwietnia odczuwamy braki kierowców, szczególnie na południu kraju. Jest coraz gorzej" - ostrzegł w rozmowie z BBC dyrektor Arla Foods UK, Ash Amirahmadi. "Musimy upewnić się, że latem nie będziemy mieć niedoborów żywności" - dodał.

Dyrektor przedsiębiorstwa zaapelował do brytyjskiego rządu o przyspieszenie egzaminów na prawa jazdy dla nowych kierowców samochodów ciężarowych. W tej chwili zaległych może być nawet 45 tys. egzaminów, które nie odbyły się w wyznaczonym terminie.

Amirahmadi zaproponował wydawanie tymczasowych wiz dla kierowców spoza Wielkiej Brytanii. Wezwał też do zmian w systemie samoizolacji związanym z aplikacją NHS Covid.

Firmy walczą o pracowników również na własną rękę. Arla przewiduje premię w wysokości 2 tys. funtów dla nowych kierowców, którzy wyrażą gotowość do pracy w weekendy. To dwa więcej niż kwota, którą kilka dni temu nowym kierowcom zaproponował brytyjski gigant Tesco. 

Reprezentująca firmy dostawcze organizacja Logistics UK oszacowała, że ​​w kraju brakuje ok. 90 tys. kierowców ciężarówek, z czego około 25 tys. to imigranci z UE, którzy wyjechali z Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Tymczasem Express.co.uk ostrzega, że tego lata może brakować nie tylko mleka, ale także mięsa. Nick Allen, dyrektor naczelny Brytyjskiego Stowarzyszenia Przetwórców Mięsa (BMPA) ostrzegł w zeszłym miesiącu, że niektóre firmy z powodu niedoboru pracowników mogą zostać zmuszone do "całkowitego wyłączenia linii produkcyjnych".

Czytaj więcej:

W UK zabraknie latem żywności? Brakuje kierowców ciężarówek

Rząd UK apeluje: "Nie wyłączajcie aplikacji NHS Covid"

UK: Rekordowa liczba osób wysyłanych na kwarantannę problemem dla firm

UK: Wraz z rosnącą liczbą zakażeń rozszerza się "pingdemia"

W UK brakuje kierowców TIR-ów. Firmy kuszą wysokimi stawkami

"Pingdemia" paraliżuje życie w UK. W sklepach zaczyna brakować produktów

Anglia: Przepustki krajowe dla podwójnie zaszczepionych dodane do appki NHS

  Komentarze
  • Gosc
   3 sierpnia, 13:48

   no i dobrze, ludzie beda zdrowsi.

  • Czytelnik anonimowy
   3 sierpnia, 14:16

   W takiej firmie jak arla świeży kierowca nie da sobie rady. Punkty zrzutu są trudne, ciasne podjazdy na wszystkie mozliwe strony, 90 stopni w lewo w prawo na milimetry przez ciasne parkingi pełne bezmózgich kierowców w niedziele o 3 popołudniu powodzenia w cofaniu na zatłoczonych parkingach, do tego masz tylko post code podany a dalej radź sobie sam, czasu masz tyle ze musisz się uwijać żeby zdążyć w 13 godzin przeplatane z 15toma godzinami. A i jeszcze poczujesz w rękach ponad 110 klatek mleka ciężkich jak ołów które sam wyciągasz z naczepy. Jedyny plus że infridgmentow mozesz robic ile chces

  • Czytelnik anonimowy
   3 sierpnia, 15:08

   Kierowca to coś więcej niż kręcenie kółkiem, radź sobie sam dokładnie ! Nie każdy się nadaje do tego typu pracy... słabiakom mówimy nie !

  • UK
   3 sierpnia, 16:15

   No jak brakuje mleka przecież to kraj mlekiem i miodem płynący to jak może brakować mleka. Wczoraj na TVPIS oglądałem nowy odcinek "moja propaganda" gdzie Morawiecki pokazywał UK jako przykład państwa rozwijającego kulturowo i ekonomicznie i ze tam ludzie są szczęśliwi i kochają swojego przywódcę jakim jest Borys Jonson. I zapowiedział ze u nas też tak będzie. Tylko jedno mnie zastanawia dlaczego wszyscy w UK mają skośne oczy przecież to kraj Europejski i dlaczego non stop pokazują rakiety balistyczne.

  • Budowlany wąsacz
   3 sierpnia, 16:37

   Aaaaaa Piwa nie zabraknie co ???

  • Driver
   3 sierpnia, 19:09

   Piwa nie zabraknie bo dostarcza go i rozwozi DHL.

  • Zima
   3 sierpnia, 21:02

   Latem może zabraknąć? Spoko. Lato trwa w najlepsze a ja w żadnym sklepie w Londynie nie spotkałem się z brakami.
   Skończyłem czytać artykuł na drugiej linijce.

  • Wujo
   3 sierpnia, 22:05

   Co za klamstwa. Zadnego mleka ani NiCzEGO nie brakuje. Skonczcie pisac te bzdury.

  • Adrian
   3 sierpnia, 22:05

   Brakuje i bedzie brakowac bo wczesniej jezdzil kierowca i pomocnik , mieli po 5-6 punktów na 10 godzin jak brakowało pomocnika kierowca jechał sam za ekstra pieniądze. Kiedy w menazerowie zobaczyli , że moze pracować sam kierowca etat pomocnika został zniesiony, pracował sam kierowca bez ekstra pieniędzy , kierowcy konczyli wczesniej bo chcieli byc nadgorliwi (szczególnie Litwini i Polacy) wiec dodawano wiecej punktow do rozwiezienia. Obecnie jest tyle punktow ze nawet w 15 godzin nie jest w stanie tego obsłu\\zyć kierowca. anglicy nie chca pracować w takim systemie więc brakuje kierowców.

  • Fiufiu
   3 sierpnia, 23:19

   To prawda ludzie będą zdrowsi ,bo zaczolem mieć na nie uczulenie i przestałem pić,ale te co mi przywożą w butelkach to mogę dziwne nie😐

  • JoBo
   4 sierpnia, 12:18

   @Adrian. Nie wiem, jak z kierowcami, ale z reguły jest tak, jak piszesz. Na szczęście do pracy przychodzi coraz więcej Moldawian, Rumunow I Anglików. Dwóm pierwszym nacjom nie chce się szybko pracować, a tubylcom w ogóle się nie chce tego robić. Najgorsi w robocie są idioci, którzy chcą się wykazać. Ale zauważyłem, że coraz częściej bezpośredni szefowie nas spowalniają.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama