Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Minister finansów Philip Hammond zapowiedział rezygnację

Minister finansów Philip Hammond zapowiedział rezygnację
Hammond zapowiedział, że nie będzie częścią rządu pod przywództwem Johnsona. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister finansów Philip Hammond zapowiedział dziś rezygnację ze stanowiska, jeśli Boris Johnson zostanie ogłoszony zwycięzcą wyborów na lidera rządzącej Partii Konserwatywnej i zastąpi Theresę May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii.
Reklama

Hammond jest drugim ministrem w obecnym rządzie, który odmówił dalszej pracy w przypadku zwycięstwa Johnsona. Wcześniej podobną deklarację złożył minister sprawiedliwości David Gauke. Obaj politycy są zwolennikami pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Członkowie Partii Konserwatywnej głosują w sprawie następcy May do 22 lipca, a wynik powinien być ogłoszony następnego dnia. Nowy premier najprawdopodobniej obejmie stanowisko 24 lipca, po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi, która będzie dla ustępującej szefowej rządu okazją do pożegnania się z urzędem.

Johnson jest zdecydowanym faworytem bukmacherów i ekspertów, którzy oczekują, że uzyska nawet 70-80 proc. głosów, zdecydowanie pokonując obecnego ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta.

Boris Johnson jest faworytem bukmacherów w wyścigu o fotel premiera Zjednoczonego Królestwa. (Fot. Getty Images)

Pytany w wywiadzie dla telewizji BBC o to, czy spodziewa się zwolniania podczas rekonstrukcji rządu, Hammon odparł, że "jest pewien, że nie zostanie zwolniony, bo zrezygnuje zanim dotrzemy do tego momentu".

"Zakładając, że Boris Johnson zostanie nowym premierem to rozumiem, że jednym z warunków do służenia w jego rządzie jest zaakceptowanie bezumownego Brexitu 31 października, a to nie jest coś, na co kiedykolwiek byłbym gotów się zgodzić" - tłumaczył szef resortu finansów.

"Jest bardzo istotne, żeby premier mógł mieć ministra finansów, który w pełni zgadza się z nim w kwestii strategii, więc planuję złożyć w środę na ręce Theresy May swoją rezygnację zanim ona pojedzie do Pałacu (Buckingham), aby sama zrezygnować ze stanowiska" - zapowiedział.

Dla nowego szefa rządu pierwszym wyzwaniem będzie szybkie wznowienie rozmów z UE i wypracowanie kompromisu dotyczącego warunków opuszczenia Wspólnoty przed ustalonym na 31 października terminem Brexitu.

 

  Komentarze


  • PL
   21 lipca, 15:59

   Jeden rozsądny wśród stada baranów.

  • Jol
   21 lipca, 18:45

   Już mieli swój czas wyjścia 29 marca, sraja po gaciach żeby niewychodzic, bo się boją upadku kraju😂😂😂😂😂

  • Eueue
   21 lipca, 22:14

   A ja tam stawiam ze nie bedzie zadnego Brexitu-oni szukaja sposobu zeby tak zrobic. Bezumowny Brexit teraz?-mozna bylo to zrobic 3 lata temu...po co bylo czekac?-zeby zobaczyc jak ludzie zareaguja?-nie bedzie Brexitu-wracajcie! :)

  • Gość
   22 lipca, 07:52

   Jego pierwszy pomysł który naprawdę mi się podoba
   ...

  • Przemko
   22 lipca, 11:31

   już pierwszy szczur ucieka z tonącego okrętu. jakie waluty kupujesz hammond? juany czy franki? bo podobno masz dużo tych banknotów z podobizną Elizabeth - a po 31 X wiele one nie będą warte ....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama