Menu

Minister Czaputowicz odwiedził Irlandię i Irlandię Północną

Minister Czaputowicz odwiedził Irlandię i Irlandię Północną
Minister Czaputowicz poleciał na Zieloną Wyspę. (Fot. Getty Images)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się wczoraj w Dublinie z szefem irlandzkiej dyplomacji Simonem Coveneyem, z którym omówił stan negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Tego samego dnia minister otworzył również oficjalnie nowy konsulat RP w Belfaście.
Reklama

Czaputowicz pojechał do Irlandii z Londynu, gdzie w czwartek brał udział w trzecich polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych i spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Jeremym Huntem.

Minister przekazał, że rozmowy z Coveneyem "mają na celu pokazanie pewnej równowagi w naszych stosunkach ze Zjednoczonym Królestwem i Irlandią", ale także są okazją do "dowiedzenia się tego, jak Irlandia postrzega ten obecny moment, jeśli chodzi o Brexit, bo istnieje poważna groźba Brexitu bezumownego i wówczas wprowadzone byłyby kontrole na granicy".

Szef polskiej dyplomacji odwiedził także granicę pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną, aby - jak wyjaśniał - "zorientować się, jakie to mogłoby mieć konsekwencje dla dalszego (procesu) Brexitu i stosunków Unii Europejskiej i Irlandii ze Zjednoczonym Królestwem".

Późnym popołudniem Czaputowicz oficjalnie otworzył nowy konsulat RP w Belfaście przy 67 Malone Road, który jest czwartym polskim konsulatem na terenie Zjednoczonego Królestwa po Londynie, Manchesterze i Edynburgu.

Polska będzie trzecim krajem, który ma oficjalną misję dyplomatyczną w stolicy Irlandii Północnej - po Stanach Zjednoczonych oraz Chinach - i pierwszym państwem unijnym z takim przedstawicielstwem; pozostałe kraje UE mają w Belfaście jedynie placówki honorowe.

Na czele misji stanął konsul generalny Paweł Majewski, który ma wieloletnie doświadczenie w Kancelarii Senatu i Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2006-2014 pełnił obowiązki konsula RP w ambasadzie RP w Lublanie.

W trakcie wrześniowego przesłuchania przed parlamentarną komisją ds. łączności z Polakami za granicą Majewski zapowiadał stworzenie bliskiej sieci wsparcia dla około 40-tysięcznej polskiej społeczności w Irlandii Północnej oraz oświaty polonijnej poprzez popularyzację nauczania języka polskiego, a także współpracę ze środowiskami harcerskimi i duszpasterskimi.

Czaputowicz tłumaczył, że decyzję o otwarciu konsulatu podjęto także ze względu na planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i możliwe komplikacje dla Irlandii Północnej. "Będziemy obserwować sytuację i oceniać, jak ona się zmienia; czy jest zagrożenie dla procesu pokojowego" - powiedział, dodając, że głównym zadaniem będzie "wsparcie konsularne, prawne i kulturalne" dla mieszkających tam Polaków.

Wieczorem minister wziął udział w uroczystym koncercie i przyjęciu w Titanic Museum z okazji otwarcia konsulatu, a później również w koncercie kolęd świątecznych organizowanym przez Lord Lieutenant Belfastu Fionnualę Jay-O'Boyle - przedstawicielkę królowej Elżbiety II na Belfast.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama