Menu

Mimo wzrostu infekcji Europa luzuje restrykcje. Anglia zniosła je całkowicie

Mimo wzrostu infekcji Europa luzuje restrykcje. Anglia zniosła je całkowicie
Wśród krajów, które łagodzą obostrzenia, jest m.in. piękna Portugalia. (Fot. Getty Images)
Wraz z postępem kampanii szczepień przeciwko Covid-19 i pomimo wzrostu zakażeń wywołanych wariantem Delta koronawirusa, niektóre kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. Zniesiono je całkowicie w Anglii, zapowiedziano zniesienie w Szkocji i luzowanie w Portugalii.
Reklama
Reklama

Od niedzieli weszła w życie zmiana rozporządzenia dotyczącego wjazdu do Niemiec. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na Covid-19 przy wjeździe. Dotyczy to zarówno pasażerów samolotów, jak i podróżujących drogą lądową. Obowiązek nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia, które przygotowuje się na czwartą falę pandemii, poinformowało wczoraj, że planuje wprowadzenie od jesieni restrykcji dla osób niezaszczepionych oraz obowiązku noszenia maseczek aż do wiosny. Restrykcje sanitarne mają być jednak bardziej umiarkowane niż jesienią i zimą 2020 roku ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień.

Portugalski rząd wprowadził od niedzieli jednolite dla całego kraju zasady sanitarne, bez względu na liczbę infekcji, i zapowiedział wprowadzenie dalszego procesu luzowania obostrzeń przeciwepidemicznych. Od 1 sierpnia przestały obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy powiatami, a praca lokali gastronomicznych została wydłużona do godz. 2:00. Wejście do nich nie jest ograniczone posiadaniem dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, z wyjątkiem weekendów.

Na początku zeszłego tygodnia rząd holenderski zakazał organizacji kilkudniowych festiwali do 1 września. Premier Mark Rutte zapowiedział też, że jego gabinet nie widzi powodu, by wprowadzać nowe obostrzenia związane z koronawirusem, ponieważ "liczba zakażeń systematycznie spada".

Przed ponad dwoma tygodniami w Anglii zniesiono niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje, m.in. wymóg zasłaniania twarzy we wszystkich sytuacjach, w tym w sklepach i w środkach transportu publicznego (oprócz tych podlegającym władzom Londynu). Zastąpiony on jest zaleceniem noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych.

Przestały również obowiązywać niemal wszelkie wymogi dotyczące zachowywania dystansu oraz restrykcje co do maksymalnej liczby uczestników spotkań. To oznacza, że mogą być organizowane imprezy masowe, takie jak festiwale muzyczne, a działalność mogą wznowić kluby nocne i wszystkie inne branże, które dotychczas pozostawały zamknięte.

Nie obowiązują już limity uczestników na ślubach i pogrzebach, a w kościołach dozwolone jest śpiewanie. Nie jest już wymagane, by klienci w pubach, restauracjach, siłowniach, teatrach czy innych miejscach meldowali się za pomocą aplikacji lub zostawiali swoje dane kontaktowe, choć ich właściciele mogą utrzymać taki wymóg.

Niemal wszystkie pozostające w mocy w Szkocji ograniczenia zostaną zniesione w najbliższy poniedziałek, choć pozostanie obowiązek noszenia maseczek w sklepach oraz w transporcie publicznym. Oznacza to, że przestanie obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego i limity uczestników na spotkaniach towarzyskich, podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz w pubach czy restauracjach, a wszystkie branże, które dotychczas tego nie mogły zrobić - jak kluby nocne - będą mogły wznowić działalność. Ponadto osoby, które są w pełni zaszczepione nie będą musiały poddawać się kwarantannie w przypadku kontaktu z zakażonym.

Władze Korsyki wprowadziły obostrzenia sanitarne z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Hotele, kawiarnie i restauracje muszą być zamykane o godz. 1:00 w nocy. Ponadto, zabronione są jarmarki, festyny i zgromadzenia powyżej 10 osób. Jednak na tym etapie nie obowiązuje jeszcze godzina policyjna. Wprowadzono natomiast częściowo obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej.

Niemal trzy tygodnie temu w Grecji weszły w życie nowe obostrzenia, w związku z tym, że kraj zmaga się ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu mogą być obsługiwane we wnętrzach restauracji, barów i kawiarni. Nowa zasada nie dotyczy miejsc na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej:

Grecja: W restauracjach tylko osoby zaszczepione lub z negatywnym wynikiem testu

Holandia zapowiada ułatwienia w podróżowaniu

Norwegia znowu wstrzymuje dalsze znoszenie restrykcji

Kolejne kraje odradzają wyjazdy do Hiszpanii. Powodem Delta

Szkocja zniesie w poniedziałek większość covidowych restrykcji

7 nowych państw na "zielonej liście" podróży, ale bez Polski

Niemcy planują restrykcje dla niezaszczepionych. Maseczki obowiązkowe do wiosny

  Komentarze
  • Rafał
   6 sierpnia, 09:01

   Luzują wszędzie bo osiągnęli swój cel czyli segregacja ludzi a dale toj już pójdzie lekko i przyjemnie do całkowitego podporządkowania.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama