Menu

Mimo lockdownu PKB w UK w I kwartale spadł tylko o 1,5 proc.

Mimo lockdownu PKB w UK w I kwartale spadł tylko o 1,5 proc.
Pandemia wykazała siłę brytyjskiej gospodarki, która szybko odbija się od dna. (Fot. Getty Images)
Brytyjski PKB skurczył się w pierwszym kwartale 2021 r. tylko o 1,5 proc., mimo że przez większość tego okresu trwał lockdown - poinformowało Krajowe Biuro Statystyczne ONS. To mniejszy spadek niż spodziewali się analitycy.
Reklama
Reklama

Ostatnie prognozy przewidywały spadek o 1,7 proc., ale jeszcze na początku lutego Bank Anglii spodziewał się, że w pierwszym kwartale PKB wskutek lockdownu zmniejszy się o ok. 4 proc.

Tymczasem jak podał ONS, spadek nastąpił tylko w styczniu - o 2,5 proc., ale już w lutym gospodarka zanotowała wzrost o 0,7 proc., a w marcu o 2,1 proc., co jest wynikiem lepszym niż się spodziewano. To największy miesięczny wzrost od sierpnia 2020 roku.

"Silne ożywienie widoczne w marcu, któremu przewodziły handel detaliczny i powrót szkół, nie wystarczyło, aby zapobiec skurczeniu się brytyjskiej gospodarki w całym pierwszym kwartale, ponieważ lockdown dotknął znaczną część sektora usług. Jednak budownictwo odnotowało silny wzrost w ciągu kwartału, a w marcu znalazło się powyżej poziomu sprzed pandemii. Produkcja przemysłowa również odbiła się po początkowym spadku, odnotowując silny wzrost w lutym i marcu, ponieważ przedsiębiorstwa nadal się dostosowywały do warunków związanych z Covid-19" - skomentował Darren Morgan, dyrektor działu statystyk gospodarczych w ONS.

Dowodem na lepszą adaptację firm do warunków pandemicznych jest to, że spadki PKB po wprowadzaniu kolejnych restrykcji były coraz mniejsze - w drugim kwartale 2020 roku, kiedy w pełni były odczuwalne skutki pierwszego lockdownu, brytyjska gospodarka skurczyła się o rekordowe 19,5 proc.

W zeszłym tygodniu Bank Anglii podniósł swoją prognozę wzrostu gospodarczego na bieżący rok do 7,25 proc., co byłoby najszybszym tempem od 1941 r. Bank ma nadzieję, że do końca roku brytyjski PKB powróci do poziomu sprzed początku epidemii.

W 2020 roku Wielka Brytania zanotowała spadek PKB o 9,9 proc., co było najgorszym wynikiem od kiedy prowadzone są statystyki, a jak wynika ze wstecznych szacunków, było też największym spadkiem od ponad 300 lat.

Czytaj więcej:

Bank Anglii: PKB może wrócić do poziomu sprzed kryzysu w 2021 r.

Eksperci: Brytyjska gospodarka "wyzdrowieje" w rekordowym tempie

BBC: Strefa euro po raz drugi weszła w recesję z powodu pandemii

Bank Anglii: Brytyjska gospodarka będzie rosła najszybciej od 70 lat

  Komentarze
  • Zdzchh
   12 maja, 17:44

   To dziwne bo wszystko podrożało niedługo bedziemy grzebac w smietnikach

  • Bond
   12 maja, 21:25

   Hahaha tak tak wszyscy w UK grzebia w smietnikach....Ludzie co za bzdury,wlasnie odwrotnie ,po odejsciu z unijnego kolchozu ...potanialo

  • Z drogiego uk
   12 maja, 22:21

   Widzę że wyrobniki z pokojów się pobudziły do roboty wstawać i nie pisac bzdur ,dla was tanie wszystko bo placisz jeden drugim za pokój i jesz na mieście ,większość z was nie ma pojęcia o życiu w UK o cenach i o opłatach.Twoj świat to pokój fabryka i wódka.W tym kraju jest strasznie drogo życie drogie i usługi drogie na dodatek teraz badziewne.Nie mówię o małych wypłatach i czynszach z kosmosu i innych.

  • LOnder
   13 maja, 05:37

   Z tego co zauwazam to brytjska gospodarka uratowala male i srednie firmy nie sprzedaja kraju jak w Polsce wielkim korporacja , rzad nie miesza sie do gospodarki az tak mocno jak w PL albo US funt wzbudza zaufaanie , jest zle ale przez pryzmat innych krajow europy ida w strone kapitalizmu a nie komuny jak reszta europy , no i UK w przyszlosci nie bedzie musial splacac dlugow nierobow z poludnia ( gracja , hiszpania , wlochy etc) .

  • Nek
   13 maja, 07:13

   @Bond masz racje. Trochę nie rozumiem tych wszystkich co tutaj zawsze narzekają na ten kraj, który dał mi dochodową, spokojna pracę inżyniera i dom po 5 latach pracy. Masa zyciowych nieudaczników tutaj sie wypowiada, która nawet nie potrafi wziąć sie za uczciwą, poważną pracę... Polska standardem zycia NIGDY nie dogoni Anglii.

  • Ja
   13 maja, 11:56

   Wy wiecie jakie jest zadłużenie na mieszkańca? Ten kraj jest o 100% bardziej zasłużony niż 2019roku.

  • New Mokka
   13 maja, 13:14

   @Nek, @Bond @Londer. No i gitara. Nie ma co się przejmować nieudacznikami. Polska ma się tak do UK, jak Ekstraklapa do Premier League. @Z drogiego UK. A ja mam dom, kupiłem new mokke( zobacz sobie czarno -zielona) i co mi zrobisz ? Znowu walniesz a'la paszkwil. Nikt nie pisze, że jest ok, ale, gdy będę tylko płakał, to g...o będę miał. I nigdy nie pracowałem dłużej, niż 40 h na tydzień.

  • Taka prawda
   13 maja, 23:42

   Zle W UK ...drogo ..
   Wracac do Polski tam tylko ZUS Kaczor Skarbowka czeka na Ciebie ..ha ha ..
   A i obecnie kazdy Polak ma do splacenia 180 tys dlugu zaciagnietego przez panstwo

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama