Menu

Mieszkańcy UK zapłacą £50 mniej za wodę

Mieszkańcy UK zapłacą £50 mniej za wodę
Najwięcej, bo aż £110, mają zaoszczędzić klienci Northumbrian Water. (Fot. Getty Images)
Rachunki za wodę w gospodarstwach domowych w Anglii i Walii mają zostać obniżone średnio o 50 funtów w ciągu najbliższych 5 lat - zapowiedział Ofwat, niezależny publiczny regulator rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
Reklama

Zgodnie z analizą Ofwat, przeciętny rachunek gospodarstwa domowego, który wynosi £400 rocznie, spadnie o £50 (12 proc.) do 2025 r. Obniżki wahają się od £7 dla klientów Hafren Dyfrdwy w Walii do £110 dla Northumbrian Water (w oparciu o ceny z 2017/18).

Regulator nakazał również firmom wodociągowym, których ścieki wielokrotnie przedostawały się do środowiska, zwiększenie wydatków na poprawę usług o dodatkowe 12 miliardów funtów - informuje "The Guardian".

Firmy będą zobowiązane, aby o ponad jedną trzecią ograniczyć przypadki zanieczyszczeń. (Fot. Getty Images)

Firmy będą zobowiązane, aby o ponad jedną trzecią ograniczyć przypadki zanieczyszczeń, a także o prawie dwie trzecie zmniejszyć przerwy w dostawach wody. Ponadto, dostawcy mają "pomóc" 1,5 milionom klientów, którzy znajdują się w najcięższej sytuacji finansowej. 

Zdaniem regulatora, niektóre firmy zyskałyby dwa razy więcej klientów, gdyby wdrożyły wsparcie finansowe w postaci tzw. taryf socjalnych. Obecnie już czterech dostawców wody (South West Water, United Utilities, Welsh Water i Yorkshire Water) zobowiązało się do częściowego sfinansowania swoich socjalnych cenników za pomocą pieniędzy udziałowców.

Ofwat opublikuje swoje ostateczne propozycje 11 grudnia br. "To duże wyzwania dla sektora, ale wiemy, że można je osiągnąć" - oświadczyła dyrektor generalna regulatora, Rachel Fletcher.

W ubiegłym miesiącu regulator nałożył na Southern Water potężną grzywnę w wysokości 128 milionów funtów, za "szokujące lekceważenie klientów i środowiska". Dostawca wody m.in. nie dokonywał w oczyszczalniach niezbędnych inwestycji, co doprowadziło do awarii sprzętu i przedostawania się ścieków do środowiska. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.02.2020
  GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

  Sport


  Reklama