Menu

Mieszkańcy UK mogą wydłużyć wyroki więźniów

Mieszkańcy UK mogą wydłużyć wyroki więźniów
Program ULS zostanie rozszerzony o 14 nowych przestępstw. (Fot. Getty Images)
Stalkerzy, pedofile i sprawcy przemocy domowej mogą mieć podwyższone kary więzienia, jeśli ich ofiara lub inna osoba zakwestionuje w sądzie, że obecny wyrok jest zbyt łagodny - informuje 'The Guardian'.
Reklama

Zgodnie z systemem nieuzasadnionej łagodności wymiaru kary (ULS - Unduly Lenient Scheme), każdy ma prawo zwrócić się do prokuratora generalnego o rozważenie skierowania wyroku do sądu apelacyjnego w celu ponownego rozpatrzenia wymiaru kary. Ta - jeśli zostanie uznana zbyt łagodną - zostanie zwiększona.

W ramach potwierdzonych dzisiaj rządowych planów program zostanie rozszerzony o 14 nowych przestępstw, w tym: niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych, prześladowanie oraz przemoc domową.

Systemem objęte są już m.in. morderstwa, rozboje i przestępstwa o charakterze terrorystycznym. W 2018 r. spośród 140 apelacji związanych z programem ULS, 99 przestępców otrzymało surowsze wyroki. 

"Ofiary muszą mieć głos, jeśli kary wydają się nieadekwatne do popełnionego przestępstwa". (Fot. Getty Images)

"Wyroki są orzekane w oparciu o fakty przez nasze niezależne sądownictwo, ale nie ma wątpliwości, że ofiary muszą mieć głos, jeśli kary wydają się nieadekwatne do popełnionego przestępstwa" - podkreśla cytowany przez "The Guardian" brytyjski minister sprawiedliwości Robert Buckland.

Decyzja o rozszerzeniu systemu zbiegła się z debatą dotyczącą przepełnionych zakładów karnych w Wielkiej Brytanii. Jak przypomina "The Guardian", premier Boris Johnson zobowiązał się niedawno, że jego rząd utworzy dodatkowe 10 tys. miejsc w więzieniach.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama