Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mięso z Polski na cenzurowanym w UK

Mięso z Polski na cenzurowanym w UK
Polskie mięso nie ma najlepszej reputacji na Wyspach i w Europie. (Fot. Getty Images)
W ostatnich latach polskie mięso wielokrotnie było przedstawiane przez brytyjską prasę w negatywnym świetle. Często złą opinię na jego temat mają również Polacy mieszkający na emigracji. Czy obawy związane z jego jakością i bezpieczeństwem są uzasadnione? Przypomnijmy największe 'skandale' z udziałem polskiego mięsa.

Reklama
Reklama

"Nie kupuje się mięsa w polskich sklepach. Jak wrzuciłam pierś kurczaka z Polski na patelnię, to wyciekała sama woda" - informuje nas jedna z czytelniczek o imieniu Kasia. Podobne komentarze można było ostatnio przeczytać pod naszymi wiadomościami o polskim mięsie. Skąd się wzięła się ta fatalna opinia?

Polskie mięso wielokrotnie wywoływało kontrowersje już w samej Polsce, zwłaszcza w kontekście warunków, w jakich hodowane są zwierzęta czy uboju bez nadzoru weterynaryjnego. Wydawało się więc kwestią czasu, kiedy obiekcje zaczną pojawiać się także zagranicą. Polska jest bowiem jednym z największym eksporterów mięsa na zachodnie rynki (w tym w sektorze mięs koszernych i halal).

Tylko w 2022 r. wartość eksportu wołowiny przekroczyła rekordowe 2,1 mld euro. W przypadku wieprzowiny było to aż 812 mln euro. Prawdziwą specjalnością Polski jest jednak eksport drobiu - tylko w okresie od stycznia do kwietnia ubiegłego roku jego wartość wynosiła ponad 1,5 mld euro. Oficjalne dane pokazują, że rocznie na eksport trafia aż 52 proc. krajowej produkcji mięsa drobiowego.

Polacy eksportują mięso głównie - choć nie tylko - do Europy Zachodniej. (Fot. Getty Images)

Jedna z największych afer z udziałem polskiego mięsa w ostatnich latach wybuchła w 2019 roku. Jej efektem była interwencja ze strony Komisji Europejskiej, która wysłała nad Wisłę inspektorów w celu zbadania skali problemu.

Na jaw wyszło, że w kraju na eksport przeznaczano mięso z tzw. nielegalnych ubojów. Unijne prawo stanowi, że przed ubojem wszystkie zwierzęta muszą przejść kontrolę w obecności lekarza weterynarii. Mięso musi także zostać poddane badaniu przez lekarza weterynarii także bezpośrednio po uboju. Do tego czasu nie może ono zostać uznane za zdatne do spożycia, jeżeli zwierzę np. cierpi na choroby. 

Wszelkie mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi, w przypadku którego nie ma pełnej gwarancji zgodności z przepisami UE, musi zostać natychmiast wycofane z rynku - zwłaszcza gdy nie ma pewności, że nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. I tak stało się w tym przypadku - mięso wycofano w sumie aż z 14 krajów UE. 

Obecność weterynarza jest podstawą na każdej hodowli - w przeciwnym razie mięso nie może być uznane za "zdatne do spożycia przez ludzi". (Fot. Getty Images)

Bezpośrednio na Wyspach duża afera z udziałem mięsa z Polski wybuchła w 2020 r. W mniejszym stopniu zwracano jednak wówczas uwagę na kwestie zdrowotne - w grę wchodziło wiele czynników i aktualny klimat polityczny. UK przechodziło wówczas przez kolejne lockdowny i było świeżo po wyjściu z UE - wielu rolników informowało o trudnościach finansowych związanych z brakami kadrowymi.

W tym czasie organ zrzeszający farmerów i hodowców ABP dowiódł, że niektóre supermarkety skupują "dziesiątki ton" mięsa z Polski, będącego znacznie tańszym niż na Wyspach. Celem oszczędności było oczywiście zwiększenie zysku.

Sprawa została opisana przez wszystkie największe media w kraju i doprowadziło to do bojkotu niekórych sieci sklepów. Wówczas mało kto sugerował, że mięso z Polski może być gorsze, ale wskazywano, że supermarkety powinny wspierać rodzimych producentów, a tym samym brytyjską gospodarkę.

Był to czas, gdy wielu hodowców - z powodu braków kadrowych - wysyłało mięso do rzeźni w krajach UE, skąd było ono sprowadzane z powrotem do kraju. Działaniom tym towarzyszyło dużo napięcia i dyskusji na temat tego, jak naprawić całą branżę. 

Niektórzy zdecydowali się wykorzystać to do zbicia kapitału politycznego. Najlepszym przykładem jest Nigel Farage z Brexit Party. "Nikt nie kupowałby takich produktów, gdyby nie 4 mln imigrantów z UE na Wyspach" - w gorzkich słowach skomentował polityk.

Nigel Farage wykorzystał aferę z polskim mięsem do podsycania antyimigranckich nastrojów. (Fot. Getty Images)

Ostatni skandal miał miejsce w ubiegłym miesiącu. Zarzuty, jakie wówczas wystosowano wobec polskich hodowców mięsa, były znacznie poważniejsze. Oskarżono ich bowiem o doprowadzenie do wybuchu epidemii salmonelli w Wielkiej Brytanii.

Wystarczy wpisać w Google frazę "Polish meat salmonella", aby zobaczyć, że polskie mięso jest regularnie łączone z salmonellą - i to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również np. w Czechach. 

Niezależne śledztwo dziennikarskie udowodniło także, że niektórzy hodowcy "prewencyjnie stosują antybiotyki". Zjawisko to - zakazane przez Komisję Europejską - powoduje, że osoby jedzące mięso regulanie przechodzą antybiotykoterapię. W przypadku, gdy pojawi się zagrożenie dla ich zdrowa spowodowane jakimś zakażeniem, mogą wówczas być odporni na leczenie. Tylko w 2019 r. z tego powodu na świecie zmarło 1,2 mln osób.

Sami eksporterzy mięsa zaprzeczyli tym zarzutom, ale nie uspokoiło to opinii publicznej - tym bardziej, że śledztwo wykazało, iż mówili nieprawdę. Potwierdzili to także niektórzy hodowcy z Polski, którzy sprzedają swoje mięso dużym koncernom. 

"Jeden z rolników, który zaopatruje SuperDrób, przekazał jednak grupie Bureau of Investigative Journalism, że w jego gospodarstwie stosowane są antybiotyki. Inne źródło - osoba, która pracuje dla firmy, ale chciała pozostać anonimowa - również potwierdziła, że praktyki rzeczywiście mają miejsce" - informowaliśmy w artykule z 21 czerwca br.

W polskim mięsie odkryto m.in. ślady tzw. superbakterii, która jest odporna na działanie antybiotyków. To dowód na to, że zwierzyna hodowlana jest regularnie poddawana antybiotykoterapii. (Fot. Getty Images)

"Hodowane w Polsce szybko rosnące rasy kurczaków zostały genetycznie wyselekcjonowane w kierunku przybierania na masie w ekstremalnie szybkim tempie, a także rozwoju nieproporcjonalnie dużego mięśnia piersiowego (tzw. piersi z kurczaka). Tak nienaturalny rozwój powoduje, że ptaki są predysponowane do chorób, infekcji i deformacji ciała" - poinformowało nas Stowrzyszenie Otwarte Klatki, zwracając uwagę na źródło jednego z problemów.

"Odpowiedzią na te problemy nie może być jednak stosowanie antybiotyków, będące realnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ale całkowite odejście od hodowli kurczaków ras szybko rosnących na rzecz ras o bardziej zrównoważonym tempie wzrostu, które wykazują się lepszym zdrowiem i wyższą odpornością, a co za tym idzie mniejszym zapotrzebowaniem na antybiotyki - wykazano, że hodując rasy wolniej rosnące, zużywa się co najmniej 6 razy mniej antybiotyków" - podsumowała organizacja.

Czytaj więcej:

Badanie: Polacy wciąż kochają mięso. Głównie stawiają na drób i wieprzowinę

Polacy nie zamierzają rezygnować z jedzenia mięsa, choć są otwarci na roślinne zamienniki

Znów głośno o polskim mięsie w UK. "Faszerowane antybiotykami"

    Komentarze
    • Slawek.
      9 lipca 2023, 19:45

      Ja mam inne zdanie. Zawsze kupuje mięso w polskim sklepie i nigdy żadnych problemów.
      Zapomieliscie już o świątecznej aferze z angielskim indykiem.

    • Czytelnik anonimowy
      9 lipca 2023, 20:43

      Oni znajdą wszystko aby udowodnić że jest źle jakoś inne kraje nie zgłaszają reklamacji oprócz UK a może chodzi o obronę ich rynku?

    • Mieciu pierdziu
      9 lipca 2023, 21:11

      Po czesci pisza prawde pracowalem na fermie w pl i daja antybiotyki

    • A-z
      9 lipca 2023, 21:56

      Ludzie dla zysku wszystko doprowadzają do patologii.Skrajnością patologii w sektorze spożywczym będzie wytwarzanie mięsa w sztucznych warunkach bez hodowli. Pseudo naukowcy i eksperci dla pieniędzy potwierdzą że to jest najzdrowsze dla człowieka.

    • Adas
      10 lipca 2023, 06:45

      Polskie mięso to już nie polskie!!! 😏

    • Czytelnik anonimowy
      10 lipca 2023, 07:54

      Ja juz dawno nie kupuje wedlin ani miesa polskiego , artykuly spozywcze polskie tez ograniczam w zakupach , juz przemineło z wiatrem powiedzenie ze polska zywnosc jest najlepsza , niestety nie , glifosat , antybiotyki itp...wezcie sypana kawe np thibo , kiedys na poczatku to byla kawa, teraz otwierasz torebke a tam kawa ze smieciami zmielonymi fuj .

    • Robo
      10 lipca 2023, 17:20

      A czy faktycznie mięso jest polskie? Ukraińcy zasypali Polskę mięsem bez certyfikatów fitosanitarnych. Wystarczy że hurtownik naklei logo produkt polski i mamy efekt .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama