Menu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: Polskę czeka rekordowa inflacja

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: Polskę czeka rekordowa inflacja
Eksperci finansowi ostrzegają, że ceny w Polsce będą rosnąć szybciej niż w jakimkolwiek innym kraju UE. (Fot. Getty Images)
Światowa gospodarka spowalnia, możliwe jest jednak odbicie w 2020 r. - to główne wnioski, które płyną z raportu World Economic Outlook, który opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW podwyższył także szacunki inflacji w Polsce w 2020 r. do 3,5 proc. z 1,9 proc., a w grudniu '20 oczekuje CPI na poziomie 3,5 proc. rdr, co jest najwyższą prognozą pośród krajów UE - donosi 'Business Insider'.
Reklama

Fundusz dodał, że negatywne czynniki dla perspektyw wzrostu światowego PKB utrzymują się. "Globalna gospodarka znajduje się w fazie zsynchronizowanego spowolnienia, a wzrost w 2019 r. ponownie został zrewidowany w dół w stosunku do prognoz - do 3 proc. –  w najwolniejszym tempie od światowego kryzysu finansowego" - możemy przeczytać w raporcie.

Zdecydowanie najciekawszym szacunkiem MFW pozostaje w naszym kontekście kwestia wzrostu cen. Fundusz podwyższył szacunki średniorocznej inflacji w Polsce w 2020 r. do 3,5 proc. z 1,9 proc., co oznacza, że Polska będzie odznaczać się najszybszym wzrostem cen w całej Unii Europejskiej. 

Płaca minimalna w Polsce wzrośnie od przyszłego roku do 2 600 zł brutto, czyli ok. 1 900 zł "na rękę". (Fot. Getty Images)

"Przewiduje się, że dynamika globalnego wzrostu PKB w 2020 r. nieznacznie poprawi się do 3,4 proc., co stanowi rewizję w dół o 0,2 pp. w porównaniu z naszymi kwietniowymi prognozami. Jednakże, w przeciwieństwie do zsynchronizowanego spowolnienia, to odbicie nie jest oparte na szeroko zakrojonych fundamentach i może być nietrwałe" - wynika z raportu.

"Prognozowane odbicie wynika ze spodziewanej poprawy wyników gospodarczych na wielu rynkach wschodzących w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie oraz w rozwijającej się Europie. Jednak ze względu na niepewność, co do perspektyw dla kilku z tych krajów, przewidywane spowolnienie w Chinach i Stanach Zjednoczonych oraz znaczące ryzyko pogorszenia koniunktury, możliwa jest znacznie słabsza dynamika wzrostu PKB na świecie" - przekazał MFW.

Czytaj więcej:

Pracodawcy RP o wyższej płacy minimalnej: "Gwałcenie praw ekonomii"

Premier Polski: Płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie do 2 600 zł brutto

Brexit: Za co zapłacimy więcej od 1 listopada?

  Komentarze
  • Leon zawodowiec
   20 października 2019, 09:23

   straszyc sztraszyc goji aj waj

  • Ja
   20 października 2019, 12:01

   Naturalnym zjawiskiem jest gdy przy tak nagłym wzroście płacy minimalnej gwałtownie wzrasta inflacja. Brawo dla wszystkich, którzy głosowali na pis i połasili się na 500+. Teraz dopiero zobaczycie...

  • Vistula
   20 października 2019, 15:41

   Ale MFW jest chyba niedoinformowany, przecież każdy wyborca Jachiry wie, że w PL już jest drożyzna i za leki trzeba płacić w tysiącach. Wszytko było w TWNie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama