Menu

Merkel broni swojej polityki migracyjnej

Merkel broni swojej polityki migracyjnej
Kanclerz Niemiec: "Nie możemy myśleć tylko o sobie". (Fot. Getty Images)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel broniła wczoraj swojej polityki migracyjnej i opowiedziała się za certyfikatami na emisję CO2. Powtórzyła też, że nie zamierza ubiegać się o żadne stanowiska polityczne po zakończeniu kadencji kanclerza w 2021 roku.
Reklama

"Muszę żyć ze świadomością, że istnieją kontrowersje wokół polityki migracyjnej. Mimo to będę zawsze mówić, że była to właściwa decyzja, by w ramach humanitarnego wyjątku pomóc" - oświadczyła Merkel.

Kanclerz podkreśliła, że Niemcy nie mogą się skupiać tylko na własnym dobrobycie, ale są częścią świata. "Nie możemy myśleć tylko o sobie" - stwierdziła.

W 2015 roku rząd Merkel zgodził się na przyjęcie 890 tys. migrantów, którzy znajdowali się w Austrii i na Węgrzech. Krok ten do dziś wzbudza w RFN liczne kontrowersje. Szefowa rządu podkreślała jednak wczoraj, że sądy nie uznały tego za złamanie prawa.

Broniła też przedsięwzięć niemieckich organizacji humanitarnych, które ratują migrantów na Morzu Śródziemnym i transportują ich do Europy. Według Merkel, jest to "nakaz człowieczeństwa". Zastrzegła jednak, że nie jest to rozwiązanie systemowe; należy go szukać w drodze negocjacji na szczeblu państwowym.

"Wiele błędów" przemysłu motoryzacyjnego stoi za słabszymi wynikami gospodarczymi Niemiec. (Fot. Getty Images)

Odnosząc się do sytuacji gospodarczej, przyznała, że RFN znajduje się obecnie w "trudniejszej fazie". Jej zdaniem, przyczyną są międzynarodowe konflikty handlowe i "wiele błędów" popełnionych przez przemysł motoryzacyjny. Jest to szczególnie odczuwalne przez Niemcy, które są uzależnione od eksportu. Kanclerz nie widzi jednak obecnie konieczności podejmowania działań pobudzających koniunkturę.

Szefowa rządu zaapelowała też, by nie przesadzać z pesymistyczną oceną sytuacji gospodarczej. "Będziemy działać stosownie do rozwoju sytuacji" - zapewniła, przypominając że ministerstwo finansów zaplanowało likwidację podatku solidarnościowego, co obywatele odczują od 2021 roku.

W polityce klimatycznej Merkel opowiedziała się za certyfikatami na emisję CO2. Jej zdaniem, certyfikaty są skuteczniejszym narzędziem ograniczania emisji niż podatki.

Według kanclerz, ograniczona liczba certyfikatów pozwala sterować emisją CO2. (Fot. Getty Images)

Według kanclerz, ograniczona liczba certyfikatów pozwala sterować emisją gazów cieplarnianych. "Przy podatku podnosimy tylko cenę, ale nie możemy być pewni, że doprowadzi to do redukcji, do jakiej dążymy" - tłumaczyła.

Merkel wypowiedziała się też przeciwko sposobowi walki ze zmianami klimatycznymi, który polegałby wyłącznie na wprowadzaniu zakazów i zmuszaniu ludzi do rezygnowania z kolejnych elementów swojego stylu życia.

"Uważam, że technologia nam pomoże i niekoniecznie sprawi, że nasze życie będzie smutniejsze. Człowiek przecież zawsze próbuje żyć lepiej" - stwierdziła Merkel. Przypomniała, że wprowadzenie katalizatorów w samochodach wcale nie pogorszyło jakości życia.

Szefowa rządu RFN zaznaczyła po raz kolejny, że nie będzie się ubiegać o żadne polityczne stanowiska ani w swoim kraju, ani w strukturach unijnych po zakończeniu swojej kadencji w 2021 roku.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama