Menu

Merkel: Brexit zmusza UE do wzmocnienia konkurencyjności

Merkel: Brexit zmusza UE do wzmocnienia konkurencyjności
Merkel: "Jeśli są do tego potrzebne zmiany traktatowe, jestem na to gotowa". (Fot. Getty Images)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła wczoraj, że nie wyklucza poparcia dla zmian w traktatach unijnych, gdyby miało to doprowadzić do lepszego funkcjonowania Wspólnoty, po tym gdy wystąpiła z niej Wielka Brytania.
Reklama

"Jestem w stanie sobie wyobrazić, że dojdzie do zmian traktatowych, jeśli będzie to konieczne. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE zmusza nas do wzmocnienia konkurencyjności" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem w Berlinie. Zdaniem Merkel, UE musi działać szybciej i stawać się silniejsza gospodarczo.

"Jeśli są do tego potrzebne zmiany traktatowe, jestem na to gotowa. Byłoby to wtedy sensowne. Ale nie jest to cel sam w sobie. Jeśli można to osiągnąć inaczej, nie ma potrzeby zmieniać traktatów. Przypuszczam jednak, że do zmian traktatów jak najbardziej może dojść" - prognozowała kanclerz.

Kurz (po lewej) oznajmił, że w pełni zgadza się ze stanowiskiem niemieckiej polityk. (Fot. Getty Images)

Kurz oznajmił, że w pełni zgadza się ze stanowiskiem niemieckiej polityk. Oba kraje mają też podobne stanowisko w negocjacjach na temat wieloletnich ram budżetowych UE: zarówno Niemcy, jak i Austria są przeciwne propozycji KE z 2018 r., przewidującej wydatki na poziomie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) UE-27. Są w stanie się zgodzić na 1,0 proc.

Kością niezgody w relacjach między Wiedniem a Berlinem jest natomiast polityka migracyjna. Podczas gdy RFN popiera reaktywację unijnej misji "Sophia" na Morzu Śródziemnym, to Kurz jest jej zdecydowanie przeciwny. Okręty wojenne państw UE brały udział w inicjatywie od 2015 do 2019 roku. Ich zadaniem była walka z przemytnikami ludzi i pomoc Libii w tworzeniu straży przybrzeżnej.

Zdaniem Kurza, jedną z konsekwencji misji było to, że więcej migrantów ryzykowało życie i udawało się w kierunku Europy. W efekcie więcej ich też ginęło.

Czytaj więcej:

Johnson: Brexit to początek nowej ery przyjaznej współpracy z UE

Kanada: Umowy z EU będą obejmować Wielką Brytanię w okresie przejściowym

Główny negocjator UE po Brexicie: Interesy UE na pierwszym miejscu

Johnson: Nie ma potrzeby dostosowywania się do regulacji UE 

UE: Przyszłe relacje finansowe z UK "zależne od umowy handlowej"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama