Menu

Media w UK o wyborach: Szansa na przełamanie pata i ryzyko dla Johnsona

Media w UK o wyborach: Szansa na przełamanie pata i ryzyko dla Johnsona
"The Times": Johnson po raz kolejny pokazał swoją naturę hazardzisty. (Fot. Twitter/@TheTimes)
Szansa na wyjście z politycznego pata wokół Brexitu oraz ryzyko, jakie podjął premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson - to wątki dominujące w dzisiejszych komentarzach brytyjskiej prasy na temat rozpisania na 12 grudnia br. przedterminowych wyborów do Izby Gmin.
Reklama

"Choć zmęczenie z powodu trzech wyborów w ciągu czterech lat jest zrozumiałe, te wybory są konieczne. Od kilku tygodni podkreślamy, że brak większości rządzących obecnie konserwatystów nie tylko utrudniał doprowadzenie do Brexitu, ale także zagrażał dobremu zarządzaniu krajem" - pisze w komentarzu redakcyjnym konserwatywny "Daily Telegraph".

"Gdyby przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn mógł działać po swojemu, ten parlamentarny paraliż trwałby do nowego roku" - dodaje gazeta.

"Ta przedłużająca się niepewność zaszkodziła krajowi, wpływając na decyzje inwestycyjne, i sprawiła, że planowanie stało się ryzykowne lub niemożliwe. Johnson ma jasny przekaz dla kraju: głosujcie na niego, dając mu wyraźną większością głosów, a Brexit zakończy się na warunkach uzgodnionych wcześniej w tym miesiącu z UE. Wówczas kraj będzie mógł pójść naprzód" - pisze "Daily Telegraph", dość jasno wskazując, komu udzieli swojego poparcia.

"Daily Telegraph": Gdyby Corbyn mógł działać po swojemu, parlamentarny paraliż trwałby do nowego roku. (Fot. Twitter/@TheTelegraph)

"The Times" w komentarzu redakcyjnym ocenia, że Johnson po raz kolejny pokazał swoją naturę hazardzisty, bo zamiast forsować w parlamencie ustawę o porozumieniu w sprawie wycofania Wielkiej Brytanii z UE, zażądał przedterminowych wyborów.

"Zagrywka Johnsona zakłada, że kiedy wyborcy za sześć tygodni będą oddawać swoje głosy, będą obwiniać opozycję za to, iż Brexit nie został zrealizowany. Zakłada, że opinia publiczna, a przynajmniej ci, których musi przekonać do głosowania na konserwatystów, za niewywiązanie się z tej obietnicy będzie obwiniać parlament, a nie rząd bądź jego samego, choć wiele osób ostrzegało go, że składa obietnicę, której zapewne nie będzie można dotrzymać" - pisze "The Times".

"Premier z pewnością ma rację, że niewiele osób będzie rozpaczać z powodu odejścia tego sklinczowanego parlamentu. Tym niemniej jego wyborcza zagrywka niesie za sobą wysokie ryzyko" - podkreśla gazeta.

Jak przewiduje, wyborcza strategia Johnsona zakładać będzie przejęcie z rąk laburzystów tylu okręgów, gdzie jest duże poparcie dla Brexitu, by zrównoważyło to nieuniknione straty w takich bastionach zwolenników pozostania w UE, jak Szkocja czy Londyn.

"The Guardian": Demokracja powinna być czymś więcej niż cyniczną kalkulacją, którą uprawia Johnson. (Fot. Twitter/@TheGuardian)

"Jednak samo poparcie dla Brexitu w docelowych grupach wyborców może nie wystarczyć, by przełamać ich długotrwałą niechęć do konserwatystów - wskazuje "The Times".

O potencjalnym ryzyku dla Johnsona pisze też w komentarzu redakcyjnym lewicowy "The Guardian".

"Politycy często przeceniają swoją zdolność do kształtowania warunków debaty politycznej. Theresa May uważała, że Brexit będzie główną kwestią w rozpisanych przez nią przedterminowych wyborach w 2017 roku. To zdominowało myśli wyborców, ale jej nie pomogło. Boris Johnson może być na granicy popełnienia podobnego błędu" - ocenia dziennik.

"Chce grać na wyczerpanie, które wyborcy odczuwają po pierwszym etapie Brexitu, i przerzucić winę za opóźnienie na parlament pozostających w UE. Ma nadzieję, że uda mu się wywołać apatię w obozie przeciwników" - pisze "The Guardian", podkreślając, że demokracja powinna być czymś więcej niż cyniczną kalkulacją, którą uprawia Johnson.

Czytaj więcej:

Partia Pracy: "Jesteśmy gotowi na wcześniejsze wybory"

Izba Gmin zdecydowała: Nowe wybory odbędą się 12 grudnia

UE oficjalnie przedłużyła Brexit. Tusk: "To może być ostatni raz"

Kampania "Get ready for Brexit" zawieszona. "Zmarnowano £100 mln"

Obywatele UE i 16-latkowie nie będą mogli głosować w wyborach do parlamentu

  Komentarze
  • Mark111
   30 października 2019, 14:57

   Zagrywki pokerowe maja te wade , ze jesli idzie sie va banque to czesto przegrywa sie wszystko.
   To zwykle kwestia zbyt rozdetego ego lub wiara we wlasna nieomylnosc. Jesli prawda jest to , ze grupa tych , ktorzy twiwrdza , ze referendum brexitowe bylo najwieksza pomylka ( bo bylo de facto !!! ) , to ich glosy moga jeszcze powaznie namieszac. Nalezy panietac , ze grupa pro EU dalej ma nadzieje na radykalny zwrot akcji. DUP w Irlandii PN jest mocno przeciw umowie , ktora dzis jest na stole. Algorytm wyborczy ma wiele niewiadomych. Zobaczymy...Nigdy nie mow nigdy.

  • Greg
   30 października 2019, 19:40

   Oby nie płakał jak Tereska przed odejściem. ;)

  • R.S.
   31 października 2019, 10:23

   Wydaje mi się, że Pan Borys Johnson, jako agent Pana Władimira Putina, utracił zdolność umiejętnego ukrywania swoich działań na rzecz Rosji. Zapędził się tak daleko, próbując wykonać rozkazy swojego rosyjskiego zwierzchnika, że stracił równowagę i zdrowy rozsądek. Na szczęście brytyjscy posłowie, jeszcze ostatkiem swoich plenipotencji, powstrzymują go przed rozbiciem Europejskiej jedności, która została utworzona, w celu zapobiegania konfliktom międzynarodowym w tym obszarze.
   Obawiam się jednak, że siła rosyjskiego nacisku okaże się wystarczająco twarda, aby za pomocą swoich, wysoko

  • R.S.
   31 października 2019, 10:29

   (...) Obawiam się jednak, że siła rosyjskiego nacisku okaże się wystarczająco twarda, aby za pomocą swoich, wysoko umieszczonych agentów, rozpocząć proces destrukcji Unii Europejskiej...
   Oddzielenie Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej to pierwszy krok, na drodze do kolejnego sukcesu Władimira Putina...

  • Demo_Kryt
   1 listopada 2019, 08:47

   Za wybuchy na Sloncu tez Putina uczynisz winnym. Alez Ci sieczke w glowie zrobili. Nie jest tak, jak mowisz czy fomniemujesz. Za Brexit odpowiedzialna jest nieodpowiedzialna polityka Camerona i genetyczna glupota Anglikow. Masz odpowiedz.

  • AnnaK
   2 listopada 2019, 08:04

   Jak bylo referendum w sprawie Brexit tez sie nikt nie spodziewal ze glupota przewazy. Pytanie tylko czy ludzie zmadrzeli przez ten czas czy juz sa tak zmeczeni ze zaglosuja na probrexitowa partie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości