Menu

Media przypominają, że nowe paszporty będą produkowane w Polsce

Media przypominają, że nowe paszporty będą produkowane w Polsce
Nowe brytyjskie paszporty będą wydawane już od przyszłego miesiąca. (Fot. Getty Images)
Przypomnienie faktu, że nowe brytyjskie paszporty - po latach znów niebieskie, a nie zgodnie z unijnym standardem bordowe - będą produkowane przez francusko-holenderską firmę w Polsce, odbiło się sporym echem w brytyjskich mediach.
Reklama

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel, prezentując nowy wzór zapowiedziała, że nowe paszporty będą wydawane od marca. Podkreśliła przy tym, że Brexit dał Wielkiej Brytanii możliwość wyboru własnej drogi, czego jednym z symbolicznych przejawów jest właśnie zmiana koloru paszportu, a niebieskie "ponownie będą wpisane w naszą tożsamość narodową".

Nie dodała jednak, że będą one produkowane w Polsce, choć sama przed dwoma laty, gdy rząd Theresy May przyznał kontrakt francusko-holenderskiej firmie Gemalto (od wiosny 2019 r. będącej częścią Thales Group), nazwała to upokorzeniem. Jak podawały wówczas media, oferta Gemalto była tańsza od tej złożonej przez brytyjską firmę De La Rue o 50 mln funtów.

Rząd zapewniał wówczas, że ostatnia faza produkcji będzie się odbywać w Wielkiej Brytanii, tak aby żadne dane osobowe nie były przekazywane za granicę, a tak czy inaczej dzięki kontraktowi powstanie w kraju 70 nowych miejsc pracy. Dla De La Rue przegrany przetarg stał się jednak powodem poważnych kłopotów finansowych, które jesienią zeszłego roku spowodowały nawet obawy, że firma może upaść.

Media zauważają, że nowe paszporty produkują Polacy w "niegodziwych warunkach płacowych". (Fot. Getty Images)

Kontrakt zawarty z Gemalto został podpisany na 11 lat i opiewa na kwotę 260 mln funtów. Francusko-holenderska firma będzie produkować nowe brytyjskie paszporty w polskim zakładzie w Tczewie.

Produkowanie nowych paszportów na terenie UE zdecydowanie nie spodobało się zwolennikom Brexitu. Już kilka dni przed prezentacją przez Patel nowego wzoru, eurosceptyczny tabloid napisał, że pracownicy zakładu w Tczewie dostają pensje poniżej obowiązujących w Polsce stawek minimalnych i są zmuszani do pracy sprzecznej z zasadami BHP.

Inny eurosceptyczny tabloid "Daily Express" zorganizował z kolei sondę internetową - zupełnie niereprezentatywną - według której 96 proc. uczestników domaga się, by paszporty były produkowane w Wielkiej Brytanii.

Obecny wzór paszportów z okładką w kolorze bordowym zastąpiono po decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Niebieskie paszporty wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1921 r., zostały one stopniowo wycofane z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów, choć Londyn nigdy nie był do tego formalnie zobligowany.

Czytaj więcej:

Polacy robią "brexitowe paszporty" za grosze i czują się "jak w więzieniu"

Nowe niebieskie paszporty będą wydawane od marca

  Komentarze
  • AL
   23 lutego, 18:30

   Kolor bordowy nie jest unijnym standardem tylko zaleceniem. Jednakże każdy kraj może sobie zrobić kolor okładki na jaki ma ochotę. UK mogło to zrobić będąc w unii, dlatego kolor okładki nie jest 'żadnym sukcesem' brexitu.

  • Z Anglii
   23 lutego, 18:58

   Do AL dokładnie masz rację Francja tez ma niebieskie paszporty Finlandia również i Islandia również osobiście i pewnie jeszcze inne kraje również osobiście uważam że to ze sa produkowane w Polsce to jest straszne poniżenie Polaków w UK przez obecny rząd PiSu takie dokopanie Polakom podwójne bo sa odpowiedzialni za nic nie zrobienie dla Polaków w UK.

  • Do z Anglii
   24 lutego, 10:15

   Co ma kolor okładki do rządów? Od kiedy kolor okładki poniża?Co zrobil2 zatem ryży Tfusk za którego to kadencji miala byc wPolsce druga Irlandia i ktory jest wspolodpowiedzialny za referendum w sprawie Brexitu.Myslisz ze tamci zdrajcy sa lepsi niz Ci obecni? Gdzie moje OFE ?

  • Art
   24 lutego, 16:22

   do "z Anglii".
   Zanim cos napiszesz, lepiej sprawdz. Francuski i finski paszport jest bordowy. Islandia nie jest czlonkiem Unii Europejskiej. W UE zdaje sie ze tylko Chorwacja ma paszport w kolorze niebieskim.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości