Menu

Media: To Macron stoi za nowym ultimatum dla Johnsona

Media: To Macron stoi za nowym ultimatum dla Johnsona
Antti Rinne i prezydent Macron - do kogo i dlaczego "puszcza oczko"?... (Fot. Getty Images)
Brytyjska prasa sporo miejsca poświęca dzisiaj ultimatum w sprawie Brexitu, jakie premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi miał postawić szef rządu Finlandii Antti Rinne. W opinii mediów, za ultimatum stoi jednak prezydent Francji Emmanuel Macron.
Reklama

Jak poinformował wczoraj wieczorem Rinne, który tego dnia spotkał się w Paryżu z Macronem, uzgodnili oni, że Wielka Brytania musi do końca września pisemnie przedstawić konkretne propozycje alternatywy dla irlandzkiego backstopu, a jeśli tego nie zrobi, "to koniec", czyli Wielka Brytania będzie musiała wyjść z Unii Europejskiej bez umowy.

Finlandia sprawuje w obecnym półroczu przewodnictwo w Radzie UE.

Najmocniej - na niemal całą pierwszą stronę - tę sprawę wybija eurosceptyczny tabloid "Daily Express", który bez ogródek pisze, że to Macron kazał fińskiemu premierowi przekazać ultimatum Johnsonowi.

"Francuski prezydent wyznaczył datę 30 września na przedstawienie jakiejkolwiek pisemnej propozycji, jeśli porozumienie premiera (Johnsona) miałoby mieć szansę na zaakceptowanie przez Unię Europejską. Ujawnił on swoje twarde żądania fińskiemu premierowi Anttiemu Rinne podczas spotkania w Paryżu" - relacjonuje "Daily Express".

"Guardian" zwraca uwagę, że termin ultimatum byłby "wysoce problematyczny" dla Johnsona, bo przypada w trakcie dorocznej konferencji programowej Partii Konserwatywnej; odbędzie się ona od 29 września do 2 października. (Fot. Getty Images)

Francuskiego prezydenta wskazuje również eurosceptyczny "Daily Mail", który podkreśla, że "Macron od dawna jest zaniepokojony tym, jak wiele czasu zajmuje Brexit, i w przeszłości wypowiadał się przeciwko dalszemu jego opóźnianiu". Gazeta dodaje jednak, że nie jest jasne, czy ultimatum uzyska poparcie pozostałych przywódców UE, którzy muszą je zaaprobować, aby nabrało mocy obowiązującej.

Z kolei lewicowo-liberalny "Guardian" zwraca uwagę, że termin ultimatum byłby "wysoce problematyczny" dla Johnsona, bo przypada w trakcie dorocznej konferencji programowej Partii Konserwatywnej; odbędzie się ona od 29 września do 2 października.

"Johnson byłby bardzo niechętny, by ujawniać swoje plany w tak drażliwym momencie, biorąc pod uwagę potencjalnie negatywną reakcję jego partii na jakikolwiek ruch w stronę żądań UE w sprawie backstopu" - pisze "Guardian".

Johnson odmawia przedstawienia planów co do alternatywnych rozwiązań wobec backstopu - mechanizmu, który ma zapobiec powrotowi kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną - gdyż nie chce negocjować publicznie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi planami, Wielka Brytania ma wystąpić z UE 31 października. Po objęciu urzędu Johnson wielokrotnie deklarował, że dotrzyma tej daty, niezależnie od tego, czy wyjście nastąpi z umową czy bez niej.

Czytaj także:

Boris Johnson z "ostatecznym deadlinem" od UE

Brexit może zostać opóźniony. PE przyjął rezolucję

Barnier: Jesteśmy otwarci, by wysłuchać wszelkich propozycji Londynu ws. Brexitu

UE: Porozumienie z UK możliwe, ale potrzeba propozycji z Londynu

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   19 września 2019, 18:56

   cyt."Gazeta dodaje jednak, że nie jest jasne, czy ultimatum uzyska poparcie pozostałych przywódców UE, którzy muszą je zaaprobować, aby nabrało mocy obowiązującej" - JEST DOKŁADNIE NA ODWRÓT! wystarczy jeden głos sprzeciwu wobec dalszego opóźniania brekszitu - i angole są wyrzuceni na Halloween 2019. a nie żadna jednomyślność dla ultimatum!!!

  • CiemnoWidz
   19 września 2019, 19:21

   Czyli i tak Borys wyjdzie na swoje. Bedzie Brexit bez umowy ale Boris nie zlamie prawa bo to UE nie zgodzi sie na przedluzenie negocjacji i 'wyrzuci' GB z uni

  • Gość
   19 września 2019, 19:39

   czyli EU rządzi marionetka, która utraciła poparcie nawet w swoim własnym kraju... takie buty taka demokracja marketingowa

  • SPRAWIEDLIWY
   19 września 2019, 21:10

   BJ na 100% nie wykreuje alternatywy mechanizmu dla irlandzkiego backstop-u. Nie ma wiedzy merytorycznej. Zrobi to zupełnie ktoś inny, a on sam będzie tylko posłańcem.

  • SILESIAN
   20 września 2019, 07:20

   @ LESZEK FERENC
   UK 'cannot meet' EU deadline for Brexit plan and needs another year, government says!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości