Menu

Media: Skandal w fundacji księcia Karola

Media: Skandal w fundacji księcia Karola
Książę Karol nie jest z pewnością zachwycony skandalem w swojej fundacji... (Fot. Getty Images)
17 obrazów, m.in. Claude'a Moneta, Salvadora Dalego i Pabla Picassa, wypożyczonych fundacji brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola, zdjęto ze ścian i zwrócono właścicielowi w związku z podejrzeniem, że przynajmniej część z nich to falsyfikaty - podał 'The Sunday Times'.
Reklama

Obrazy, które znajdowały się w posiadłości Dumfries House w Szkocji, gdzie siedzibę ma fundacja charytatywna księcia Karola The Prince's Foundation, zostały wypożyczone przez biznesmana Jamesa Stunta. Stunt to były handlarz złotem i były mąż Petry Ecclestone, córki wieloletniego szefa Formuły 1, Berniego Ecclestone'a, z którą rozwód kosztował go 5,5 miliarda funtów.

Jednak znany amerykański fałszerz Tony Tetro, który od ponad 30 lat zajmuje się podrabianiem obrazów, zwłaszcza XX-wiecznych malarzy, ujawnił gazecie "Mail on Sunday", że wyceniany na 50 milionów funtów obraz Claude'a Moneta przedstawiający lilie wodne jest w rzeczywistości jego dziełem. Powiedział on, że łącznie sprzedał 11 fałszywych obrazów Stuntowi, który, jak podkreślił Tetro, wiedział, iż są one podróbkami.

Jak się podejrzewa, w kolekcji wypożyczonej przez Stunta fundacji księcia Karola co najmniej jeszcze dwa obrazy - Picassa i Dalego wyceniane na odpowiednio 42 i 12 milionów funtów - nie są autentyczne. Wszystkie 17 wypożyczonych obrazów zostały już zdjęte ze ścian Dumfries House i prawdopodobnie zwrócono je właścicielowi.

James Stunt z byłą żoną na zdj. z 2011 roku. Rozwód z Petrą Ecclestone kosztował go 5,5 miliarda funtów. (Fot. Getty Images)

"Dumfries House od czasu do czasu przyjmuje dzieła sztuki wypożyczone od osób prywatnych i organizacji. Jest godnym ubolewania to, że autentyczność tych konkretnych obrazów, które nie są już wystawiane, wydaje się teraz wątpliwa" - napisała w wydanym oświadczeniu fundacja.

Stunt z kolei powiedział, że żaden z obrazów nie jest podróbką, zaprzeczył też, by zostały mu je zwrócone.

Wraz z umową wypożyczenia obrazów Stunt przekazał certyfikat autentyczności wystawiony przez paryski Wildenstein Institute, który uchodzi za eksperta w zakresie dzieł Moneta.

Tetro był w przeszłości skazany na sześć miesięcy więzienia za podrabianie dzieł Dalego, Joana Miro, Marca Chagalla i Normana Rockwella, które sprzedano w galerii w Los Angeles za równowartość 75 tys. funtów. W sądzie przyznał, że on jest ich autorem, ale, jak wyjaśnił, był przekonany, że mają być one sprzedane jako kopie. Sąd wyraził zgodę, by Tetro wykonywał dalej kopie, tak długo jak będzie informował, iż nie są to oryginały.

Czytaj więcej:

Artykuł księcia Karola w dzienniku "L'Osservatore Romano"

  Komentarze
  • Ehh
   3 listopada 2019, 18:39

   Skad ta informacja ze rozwod kosztowal Stunta 5.5 mld funtow ?!?
   to podworkowy cfaniaczek, takie kwoty to poza jego zasiegiem ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama