Menu

Media: Macron chce przewodzić zachodnim siłom zbrojnym

Media: Macron chce przewodzić zachodnim siłom zbrojnym
Francja posiada obecnie 6. najpotężniejszą armię świata. (Fot. Getty Images)
Media w Portugalii i Hiszpanii wskazały dziś, że zorganizowana na ulicach Paryża 'wystawna' defilada wojskowa jest przesłanką dużych ambicji prezydenta Francji. Twierdzą, że Emmanuel Macron chce przewodzić zachodnim siłom zbrojnym.
Reklama

Liberalne dzienniki z Lizbony "Publico" i "Diario de Noticias" wskazują, że w zorganizowanych "z pompą" uroczystościach upamiętniających zdobycie Bastylii w Paryżu wzięło udział kilku szefów państw wchodzących w skład NATO, a także sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Odnotowują posadzenie przez Macrona "po swojej prawicy" prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy.

Portugalskie gazety wskazują, że dobrą organizację wydarzenia przyćmiły protesty ruchu żółtych kamizelek. Odnotowują, że prezydent Macron został przez aktywistów wygwizdany.

Z kolei telewizja SIC, oceniając "wystawną defiladę" w stolicy Francji, wskazuje na duże ambicje militarne Macrona w przewodzeniu europejskimi siłami zbrojnymi. Jednocześnie stacja cytuje prezydenta Portugalii, którego zdaniem przed budową europejskich sił zbrojnych "należałoby dokończyć proces integracji politycznej UE".

Podczas defilady zaprezentowano wiele nowoczesnych rozwiązań militarnych. (Fot. Getty Images)

Tymczasem hiszpański dziennik "ABC" uważa, że niedzielna defilada była formą "ogłoszenia się Macrona" szefem europejskich sił zbrojnych.

"W towarzystwie niemieckiej kanclerz (Angeli Merkel) oraz innych szefów państw unijnych Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję przyszłej europejskiej armii" - odnotował madrycki dziennik.

Gazeta przypomina, że w 2018 r. Macron zapowiadał "realizację swojego osobistego marzenia" polegającego na stworzeniu wspólnej strategii obrony obejmującej zarówno lotnictwo wojskowe, jak i działania w przestrzeni kosmicznej. "ABC" przypomniał, że od kilku dekad Paryż posiada w kosmosie wojskowe satelity obserwacyjne.

Inny hiszpański dziennik "El Mundo" przypomina, że podczas niedzielnej defilady Macron nie tylko mówił o najnowszych technologiach, ale Francuzi zaprezentowali też nowatorskie urządzenia, takie jak np. drony wojskowe czy latająca deskorolka.

  Komentarze
  • Raze
   15 lipca 2019, 20:03

   Już nie raz dali dupy. W II Wojnie jako jedna z najpotężniejszych armii padła szybciej niż bidna i zacofana polska armia. Tak więc nie wielkość i super nowoczesność stanowi o wartości armii. Już nie raz historia to pokazała. Także Macaron Lepiej idź żreć te swoje sery ze ślimakami I żabami. To wam wychodzi najlepiej. Jak przyjdzie co do czego to znowu się poddacie i zdradzicie by potem żebrać o pomoc.

  • Sss
   15 lipca 2019, 23:30

   Niech najpierw zrobi porzadek w swym kraju

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.02.2020
  GBP 5.149 złEUR 4.300 złUSD 3.962 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama