Menu

Media: Johnsonowi grozi następny bunt w rządzie i partii

Media: Johnsonowi grozi następny bunt w rządzie i partii
Boris Johnson będzie musiał zmierzyć się z kolejnym buntem wewnątrz ugrupowania torysów? (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson stoi w obliczu nowego buntu w swoim gabinecie, a grupa ministrów gotowa jest złożyć dymisję ze względu na obawy, że prowadzi on kraj w stronę Brexitu bez porozumienia - donosi dziś 'The Times'.
Reklama

Według informacji gazety, wśród ewentualnych buntowników są ministrowie: kultury Nicky Morgan, ds. Irlandii Północnej Julian Smith, sprawiedliwości Robert Buckland, zdrowia Matt Hancock i prokurator generalny Geoffrey Cox.

Stało się to po pełnym spięć posiedzeniu rządu, podczas którego ministrowie ostrzegali Johnsona przed poważnym ryzykiem powrotu bezpośrednich rządów w Irlandii Północnej i wyrazili zaniepokojenie działaniami Dominica Cummingsa, głównego doradcy premiera.

"Strategię ustala gabinet, a nie niewybieralni urzędnicy. Jeśli to próba zrobienia tego (w taki sposób), to się nie powiedzie. Nie jesteśmy marionetkami ani potakującymi pieskami" - przekazał anonimowo "Timesowi" jeden z ministrów.

Jednym z ministrów, który może odejść z gabinetu Johnsona, jest Matt Hancock. (Fot. Getty Images)

Inny członek rządu ujawnił, że "bardzo duża liczba" konserwatywnych posłów do Izby Gmin odejdzie, jeśli Johnson w programie wyborczym partii zapisze Brexit bez umowy. Uważają oni, że będzie im "bardzo trudno" popierać rząd, który się zobowiąże do forsowania takiego rozwiązania.

Jak ujawnia "The Times", Johnson powiedział ministrom, że w sprawie Brexitu nadchodzi "moment mobilizacji", ale nie wyjaśnił, że godzinę wcześniej przeprowadził burzliwą rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, podczas której wyraziła ona zdanie, że porozumienie jest "ogromnie mało prawdopodobne".

"The Times" nie precyzuje, ilu konserwatywnych posłów sprzeciwia się scenariuszowi Brexitu bez porozumienia, ale "Financial Times" podał dziś, że co najmniej 50 posłów z tej partii zbuntuje się przeciwko programowi wyborczemu, jeśli będzie on zawierał zobowiązanie do dążenia do Brexitu bez umowy.

Nie wszyscy konserwatyści uważają, że wyjście z UE bez porozumienia jest najlepszą opcją. Czasu na negocjacje jest jednak coraz mniej. (Fot. Getty Images)

Według "FT", część z tych posłów rozważa wystartowanie z list konserwatywnych, ale z własnym programem łagodniejszego Brexitu, a inni w ogóle rezygnację z ubiegania się o mandat z ramienia partii.

Powszechne są spekulacje, że przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się, gdy tylko minie obecnie obowiązujący termin wystąpienia kraju z Unii Europejskiej, czyli 31 października. Otwarta pozostaje jednak kwestia, czy do czasu wyborów Wielka Brytania wyjdzie z UE za porozumieniem, bez porozumienia, czy też termin Brexitu zostanie ponownie przełożony.

Czytaj więcej:

Szef PE wzburzony po rozmowie z Borisem Johnsonem w Londynie

19 października specjalne posiedzenie Izby Gmin w sprawie Brexitu

"The Times": UE gotowa jest na znaczne ustępstwa w sprawie Brexitu

  Komentarze
  • Zigzag
   10 października 2019, 03:59

   Uważam że PM blefuje i do twardego wyjścia nie dojdzie. Stawiam na ponowne przełożenie

  • Zenobia Grzdyl
   10 października 2019, 08:10

   On w sumie wygląda jak angielska kobieta z utlenionymi włosami. Może to od grzyba tego tu wdychania one takie pikne? Przypomina z profilu także wyborce platfofmy z kaszanką wyborczą. Już sama nie wiem...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości