Menu

May: Wsparcie dla ofiar pożaru nie było od razu wystarczające

May: Wsparcie dla ofiar pożaru nie było od razu wystarczające
W ciągu najbliższych dni ogłoszone zostanie nazwisko sędziego, który poprowadzi publiczne śledztwo w sprawie pożaru. (Fot. Getty Images)
W początkowych godzinach wsparcie dla rodzin, które straciły bliskich i dach nad głową, 'nie było wystarczające' - przyznała wczoraj Theresa May po spotkaniu z przedstawicielami mieszkańców spalonego londyńskiego wieżowca Grenfell Tower.
Reklama

"Szczerze mówiąc, wsparcie udzielone na miejscu rodzinom, które potrzebowały pomocy albo podstawowej informacji, w pierwszych godzinach po tej strasznej tragedii nie było wystarczające" - oświadczyła premier w komunikacie.

Zapowiedziała, że uruchomione infolinie zostaną wsparte dodatkową obsadą, a także, że na miejscu będzie więcej ludzi udzielających byłym mieszkańcom informacji i pomocy.

Dodała, że w ciągu najbliższych dni ogłoszone zostanie nazwisko sędziego, który poprowadzi publiczne śledztwo w sprawie pożaru, który doszczętnie zniszczył 24-piętrowy budynek. Ponadto May nakazała pilne sprawdzenie stanu bezpieczeństwa innych, podobnych wieżowców mieszkalnych.

Opuszczając Downing Street rodziny ofiar zapowiedziały, że później wygłoszą swoje oświadczenie na temat rozmów z szefową rządu.

Wcześniej przedstawiciele mieszkańców skarżyli się na "absolutny chaos" w wysiłkach władz na rzecz niesienia pomocy poszkodowanym.

W czwartek May odmówiła spotkania z nimi w pobliżu miejsca zdarzenia "ze względów bezpieczeństwa", a w piątek wzięła udział w spotkaniu w lokalnym kościele, z którego wyszła pod silną obstawą policji wśród okrzyków "tchórz". Wzbudziło to znaczne kontrowersje i krytykę ze strony większości brytyjskich mediów.

Po pożarze londyńskiej Grenfell Tower policja poinformowała, że liczba ofiar mogła wzrosnąć do nawet 58 osób. Służby były w stanie potwierdzić śmierć 30 osób, a ciała 16 z nich zostały przetransportowane do kostnic.

Zbudowany w 1974 roku 24-piętrowy blok mieszkalny Grenfell Tower zapalił się krótko przed godz. 1:00 czasu lokalnego w nocy z wtorku na środę. To jeden z najpoważniejszych pożarów w budynku mieszkalnym w historii Wielkiej Brytanii. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama