Menu

May: "Szokujący wyrok" ws. kobiety skazanej za szpiegostwo na rzecz UK

May: "Szokujący wyrok" ws. kobiety skazanej za szpiegostwo na rzecz UK
Premier zapewniła, że brytyjskie władze będą wywierać presję w tej sprawie. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May wyraziła wczoraj 'głębokie zaniepokojenie' wyrokiem irańskiego sądu, który skazał pracownicę British Council na 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Oceniła, że decyzja ta jest 'zupełnie szokująca'.
Reklama

"Jestem głęboko zaniepokojona przebiegiem wydarzeń" - oświadczyła May w brytyjskim parlamencie. Dodała, że skazana w poniedziałek Aras Amiri pracowała dla organizacji działającej zgodnie z prawem i starała się o lepsze stosunki między Londynem a Teheranem.

Premier zapewniła też, że brytyjskie władze będą wywierać presję w tej sprawie. Wyrok nazwała "zupełnie szokującym".

Instytut British Council, w którym była zatrudniona Amiri, zajmuje się współpracą kulturalną i edukacyjną. Działając w wielu krajach świata, propaguje też naukę języka angielskiego.

W ostatnim okresie doszło do zaostrzenia relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Stany Zjednoczone skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec; rozmieszczają ponadto w regionie baterie Patriot.

Iran ze swojej strony podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku, której sygnatariuszem jest również Wielka Brytania. Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

Międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej dotyczy ograniczenia przez Iran prac nad wzbogacaniem uranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama