Menu

Matteo Salvini: "Włochy nie są już obozem dla uchodźców"

Matteo Salvini: "Włochy nie są już obozem dla uchodźców"
Matteo Salvini sprzeciwia się dalszemu przyjmowaniu migrantów. (Fot. Getty Images)
'Włochy nie są już obozem dla uchodźców Brukseli, Paryża, Berlina' - oświadczył szef włoskiego MSW Matteo Salvini, informując, że napisał o tym w liście do ministra spraw wewnętrznych Francji Christophe'a Castanera przed dzisiejszym spotkaniem na temat migracji.
Reklama

Narada w Paryżu zwołana przez francuski rząd jest otwarta dla wszystkich ministrów spraw wewnętrznych i zagranicznych państw Unii Europejskiej. Wicepremier Salvini nie weźmie w niej udziału. Reprezentować go będzie delegacja włoskiego MSW.

Jak podkreślił Salvini wczoraj w mediach społecznościowych, Włochy "nie są gotowe nadal przyjmować wszystkich imigrantów przybywających do Europy".

Wicepremier i lider Ligi ujawnił, że w przesłaniu tym powtórzył, że Francja i Niemcy "nie mogą decydować o polityce migracyjnej, ignorując prośby krajów najbardziej narażonych" na tę falę, czyli Włoch i Malty.

We Włoszech powstało wiele ośrodków dla uchodźców. (Fot. Getty Images)

"Chcemy, żeby nas szanowano. Przedstawiłem to czarno na białym mojemu francuskiemu odpowiednikowi Castanerowi. Włochy podniosły głowę" - uznał Salvini, który przed rokiem zamknął włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych zabierających migrantów z łodzi i pontonów. Fala migracyjna zanotowana w tym roku we Włoszech jest niższa o około 80 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W projekcie dokumentu dzisiejszego spotkania w Paryżu znajduje się zapis o tym, że migranci powinni schodzić ze statków w najbliższym bezpiecznym porcie. Jak podkreślono, zapewniłoby to "bezpieczne, godne i szybkie dotarcie na ląd".

To najbardziej krytykowany przez stronę włoską fragment dokumentu, będący faktycznie repliką propozycji stanowiska Francji i Niemiec, odrzuconego niedawno podczas nieformalnego spotkania szefów MSW w Helsinkach. Aprobata takiego rozwiązania oznaczałaby, że to na Włochy i Maltę nadal spadałby obowiązek przyjmowania migrantów.

Ponadto w projekcie mowa jest o tym, że zejście migrantów na ląd i ich relokacja powinny odbywać się możliwie najszybciej.

  Komentarze
  • PabloWhodini
   22 lipca 2019, 10:11

   Za pozno. Musztarda PO objedzie. A mowilem poki jeszcze mozna bylo, kompanie zwartych szeregow ...

  • Brawo
   22 lipca 2019, 10:42

   Europa nie jest obozem do przyjmowania uchodźców!Tak powinno wyglądać hasło.mozna ich wspomagać na odległość jeśli ktoś chce i na tym powinno się zakończyć ten temat.

  • Koles
   22 lipca 2019, 12:49

   Wlosi zauwazyli,ze Unia rzadza Niemcy I Francuzi, caly ten cyrk jest robiony pod ich dyktando,Wlosi bo Brexsicie opuszcza przytulek jako drudzy marzenia o pieknej europie zaczynaja robic sie mgliste

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.02.2020
  GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

  Sport


  Reklama