Menu

Mark Zuckerberg zaapelował do zarażonych koronawirusem, by się ujawnili

Mark Zuckerberg zaapelował do zarażonych koronawirusem, by się ujawnili
Facebook chce oszacować, ilu chorych faktycznie jest w społeczeństwie. (Fot. Getty Images)
Założyciel Facebooka zwrócił się do użytkowników tego serwisu, by wypełnili specjalną ankietę. Należy w niej wpisać dane dotyczące swojego zdrowia.
Reklama

Zuckerberg poinformował na swoim profilu, że Facebook, wespół z naukowcami z Carnegie Mellon University, chce stworzyć regularnie aktualizowaną mapę, która w rzeczywisty sposób odzwierciedli rozprzestrzenianie się epidemii. "Odpowiadając na ankietę, możesz wspomóc wysiłki badaczy. Nawet, jeśli jesteś zdrowy" – apeluje.

Według tej facebookowej mapy naukowcy mieliby prognozować, na jaką liczbę chorych powinny się przygotować szpitale w danym rejonie. "Badacze i urzędnicy uważają, że takie dane pozwolą im określić, gdzie rzucić pomoc medyczną, gdzie wzmóc izolację społeczną, a gdzie można ją już znieść" - poinformował Zuckerberg. Zapowiedział też, że w tym tygodniu ankiety dostaną użytkownicy Facebooka w USA, a jeśli wyniki będą obiecujące, to w kolejnych dniach trafią do ludzi z całego świata. Zuckerberg zapewnia, że przekazywane przez internautów dane pozostaną poufne. W interesie "naszym", jak i rządów, które starają się ogarnąć pandemię.

Brytyjczycy wciąż pamiętają aferę Cambridge Analytica, więc mogą mieć opory przed wzięciem udziału w programie. (Fot. Getty Images)

Niejasne jest tylko to, czy "naszym" oznacza jego korporację, czy osoby, które korzystają z jej produktów. Wielu komentujących ma wątpliwości. Przykładem są komentarze. "Moim zdaniem FB już i tak za dużo wie o osobistych preferencjach swoich użytkowników. Za każdym razem, gdy robię zakupy online lub wyszukuję produkt, pojawia się on w aktualnościach FB. Wystarczy, że państwowe departamenty zdrowia obserwują przypadki koronawirusa, więc odpuszczam" - napisał jeden z komentujących. "Powinniście lepiej chronić te dane. Konto mojej żony zostało zhakowane już dwa razy..." - stwierdził drugi. A kolejny napisał: "I naprawdę myślisz, że ludzie powierzą Ci swoje dane po Cambridge Analytica?". 

Czytaj więcej:

Brytyjski parlament chce, by Facebook wyjaśnił nieścisłości w zeznaniach

Facebook zapłaci "maksymalną karę" za aferę Cambridge Analytica

Po incydencie w Londynie Facebook chce walczyć z fake newsami o koronawirusie

  Komentarze
  • George
   7 kwietnia, 19:45

   a ja proponuje by w dobrej wierze informowac Zuckenberga o podejrzeniu zarazenia zarazkiem celem eliminowania swoich nieprzyjaciol i konkurentow i stopniowo bedziemy mieli wprowadzany raj na ziemi powielony z lat 20 i 30 do 50tych zza naszej wschodniej granicy

  • Gość
   7 kwietnia, 21:37

   Proponuję wyłączyć internet i wszystkie stacje TV i radiowe sieci telefonii komórkowej i zostawić tylko telefony stacjonarne. Ludzkość zacznie doceniać spokój jaki panował przed wiekiem i pozbędziemy się stresu który powoduje większość chorób.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama