Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Marihuana w UK dostępna już na receptę

Marihuana w UK dostępna już na receptę
Brytyjskie MSW oświadczyło, że terapia musi być stosowana wyłącznie w celach medycznych i podlegać regulacjom. (Fot. Getty Images)
Lecznicze produkty z konopi indyjskich po raz pierwszy mogą być legalnie przepisywane niektórym pacjentom w Wielkiej Brytanii. Zmiana prawa ma w szczególności pomóc osobom, które cierpią na poważne przypadki epilepsji.
Reklama
Reklama

Decyzję o przypisaniu pacjentowi medycznej marihuany może podjąć jedynie lekarz specjalista, a nie lekarz pierwszego kontaktu. Ma to dotyczyć wyłącznie sytuacji, kiedy inne możliwości leczenia zostały wyczerpane - informuje BBC.

Nowe prawo ma pomóc przede wszystkim dzieciom z rzadkimi, ciężkimi postaciami epilepsji. Na terapii skorzystają także dorośli, którzy cierpią na nudności spowodowane chemioterapią oraz pacjenci chorzy na stwardnienie rozsiane.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że terapia musi być stosowana wyłącznie w celach medycznych i podlegać regulacjom. W praktyce eksperci twierdzą, że prawdopodobnie marihuana będzie przepisywana w postaci pigułek, kapsułek i olejków, ale nie w formie przeznaczonej do palenia.

Decyzja o sposobie finansowania leczenia spoczywa na poszczególnych szpitalach. 

Impulsem do wprowadzenia reformy był szereg głośnych spraw dotyczących użycia olejku z marihuany przez dzieci cierpiące na regularne zapaści epileptyczne.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama