Menu

Malezja: Drony mierzą przechodniom temperaturę i pilnują przestrzegania ograniczeń

Malezja: Drony mierzą przechodniom temperaturę i pilnują przestrzegania ograniczeń
Specjalne drony będą wykrywać osoby z podejrzanymi symptomami. Podobne rozwiązanie z powodzeniem działa m.in. w Chinach. (Fot. Getty Images)
Policja w malezyjskim stanie Terengganu używa wypożyczonych od prywatnej firmy dronów do monitorowania mieszkańców – podała państwowa agencja Bernama. Urządzenia są w stanie zmierzyć temperaturę ciała przechodniów nawet z wysokości 20 metrów.
Reklama
Reklama

"Jeśli dron wykryje kogoś z wysoką temperaturą, np. 37,5 stopnia Celsjusza, wyemituje czerwone światło, a nasz personel uda się na miejsce, by zidentyfikować zdradzającą symptomy osobę" - wyjaśnił komendant stanowej policji Rohaimi Md Isa.

Jak dodał, choć na terenie Terengganu operuje 157 zespołów policyjnych do monitorowania obywateli w czasie pandemii, to nie mogą one stale sprawdzać wszystkich miejsc publicznych. Stąd potrzeba wypożyczenia dronów. Ale policja nie ujawniła liczby tych urządzeń. Wcześniej zaś informowała, że latające roboty będą wykorzystywane także do kontroli przestrzegania obowiązujących ograniczeń w podróżach.

Dronów używano do kontroli rozprzestrzeniania się koronawirusa także w Chinach. Jak informował kontrolowany przez tamtejszą partię komunistyczną anglojęzyczny tabloid "Global Times", urządzenia były stosowane m.in. do rozpylania płynu odkażającego i przypominania obywatelom o obowiązujących regulacjach epidemicznych.

1 czerwca Malezja po raz trzeci od początku ogłoszenia stanu pandemii wprowadziła niemal całkowitą blokadę życia gospodarczego i społecznego. Lockdown ma potrwać do 14 czerwca.

Dziś malezyjskie służby medyczne poinformowały o wykryciu 5 271 nowych zakażeń koronawirusem i 82 zgonach zakażonych nim pacjentów, przez co ogólna liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do ponad 622 tys., a zgonów w związku z Covid-19 do 3,4 tys. Dotąd przeciwko Covid-19 zaszczepiono ok. 3,5 proc. populacji 32-milionowego kraju.

Czytaj więcej:

W UE i UK wchodzą nowe przepisy ws. dronów. Co się zmieni dla ich posiadaczy?

Ogromny sukces NASA. Pierwszy lot drona w atmosferze Marsa

Royal Mail testuje dostawy dronami na Wyspy Scilly

  Komentarze
  • J23
   8 czerwca, 10:59

   Narazie w Chinach i Malezji ale niedlugo bedzie tak wszedzie, Big Brother rosnie w sile a polowanie na niewygodnych ma sie coraz lepiej...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama