Menu

MZ: Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić

MZ: Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić
Na zdj. kolejka oczekujących przed wejściem do urzędu pocztowego w Warszawie. (Fot. Getty Images)
Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić. Można też zabezpieczyć się szalikiem - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył, że rząd wyda zalecenie noszenia maseczek. Zapewnił, że obecnie Polska stara się kupić ich maksymalnie dużo.
Reklama

Rzecznik resortu zdrowia był pytany dzisiaj o celowość noszenia maseczek w okresie epidemii koronawirusa.

"Wszystko się zmienia. Etap epidemii, na którym jesteśmy jest innym etapem niż tydzień temu. Tydzień temu nikt nie mówił o tym, że w sklepach powinniśmy używać rękawiczek ochronnych. To nie jest tak, że kolejne decyzje są zaprzeczeniem poprzednich. Wchodzimy w nowe etapy rozwoju koronawirusa, w Polsce i w Europie. Kraje, które do niedawna nie zalecały noszenia maseczek, dziś to zalecają. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć, że takie zalecenie może się pojawić i u nas" - odpowiedział.

Wyjaśnił, że resort w tym zakresie reaguje na wskazania ekspertów. "Najważniejsze, żeby eksperci stwierdzili, czy to jest ten moment, żebyśmy wszyscy zaczęli nosić maseczki" - podkreślił.

Mieszkanka Krakowa w ochronnej masce. (Fot. Getty Images)

Poinformował, że obecnie maseczki dostarczane są głównie do szpitali zakaźnych wraz z innym sprzętem ochrony osobistej. Są też dostarczane do pozostałych szpitali. "Niedługo trafią do szpitali onkologicznych" - przyznał.

"Kontraktujemy kolejne partie milionów maseczek, które trafią do Polski. "Czynimy ze swojej strony wszystko, żeby maseczki w dużej liczbie trafiły do Polski" - zapewnił zapytany, czy obywatele będą mieli możliwość zakupu maseczek sprowadzanych do Polski.

"Jeśli dziś ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to oczywiście powinien ją nosić" - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że jeżeli obecnie maseczki są niedostępne, to "można się zabezpieczać sposobami, które pozwalają nam na samodzielne stworzenie czegoś na wzór maseczki".

"Wystarczy czasem zabezpieczyć się szalikiem, a dziś mamy taką pogodę, że szalik nie będzie nam doskwierał" - dodał Andrusiewicz.

Czytaj więcej:

Po tłumach w sklepach nie ma już śladu

Premier Polski ogłasza stan nadzwyczajny i wprowadza model brytyjski

Badanie: Poziom lęku z powodu koronawirusa dość wysoki

Kobieta zakażona koronawirusem urodziła w Polsce zdrowe dziecko

  Komentarze
  • Michal
   2 kwietnia, 18:43

   Brawo! Super akcja! Tak trzymać! Pozdrowienia z bournemouth

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama