MŚ 2014: Niemcy gromią Portugalczyków!

Thomas Muller (w środku) zachwycał w pojedynku z Portugalią (Fot. Getty Images)
Wysokim zwycięstwem piłkarze Niemiec zainaugurowali występy w brazylijskim mundialu, uczcili jubileusz setnego meczu w mistrzostwach świata i uradowali oglądającą ich z trybun kanclerz Angelę Merkel.
Obie drużyny rozpoczęły grę w wielkim tempie i bez kalkulacji, jakby było to ich ostatnie, a nie pierwsze spotkanie w turnieju i w dodatku rozpoczęte o godz. 13:00 (czasu lokalnego).

Portugalczykom impetu wystarczyło na kilka minut - w tym czasie zdołali raz zagrozić bramce rywali. Po drugiej stronie boiska pierwszą godną odnotowania sytuację sprowokował Rui Patricio. Portugalski bramkarz źle wybił piłkę z pola karnego, ta trafiła pod nogi Samiego Khediry, który kopnął w kierunku pustej bramki, ale minimalnie chybił.

Ta sytuacja zwiastowała kłopoty Portugalczyków, co szybko znalazło potwierdzenie w wydarzeniach na boisku. W 10. minucie Joao Pereira przytrzymał, a następnie przewrócił w polu karnym Mario Goetzego i sędzia bez wahania podyktował rzut karny. Pewnym strzelcem okazał się Thomas Mueller.

Gol i prowadzenie sprawiły, że zespół trenera Joachima Loewa jeszcze nabrał wiatru w żaglu i na boisku całkowicie dominował - także pod względem przygotowania fizycznego. Efektem tego było drugie trafienie. W 32. minucie Toni Kroos dośrodkował z rzutu rożnego, a wyżej niż portugalscy obrońcy wyskoczył Mats Hummels i podwyższył na 2:0.

Chwilę później Portugalczycy zmarnowali najlepszą okazję do zdobycia bramki. Sam przed Manuelem Neuerem znalazł się Fabio Coentrao, ale zamiast strzelać, szukał jeszcze w polu karnym Cristiano Ronaldo. Największa gwiazda ekipy prowadzonej przez Paulo Bento była dzisiaj mało widoczna; próby indywidualnych zagrań nie przynosiły rezultatów.

W 37. minucie nerwy puściły Pepe. Obrońca Realu Madryt w starciu z Muellerem najpierw ręką trafił go w twarz, a zdenerwowany symulowaniem, jego zdaniem, faulu przez Niemca podszedł do niego i zrobił ruch, jakby chciał uderzyć go głową. Wszystko działo się na oczach serbskiego arbitra, który - bardziej za zamiar niż czyn - odesłał Portugalczyka do szatni.

Niemcy, mimo prowadzenia i liczebnej przewagi, nie zwalniali tempa i jeszcze przed przerwą Mueller po raz drugi pokonał Rui Patricio.

Wyraźna przewaga sprawiła, że piłkarze trzeciej drużyny poprzedniego mundialu w drugiej połowie nie forsowali tempa. Mimo to mieli kilka okazji do podwyższenia wyniku.

Mesutowi Oezilowi i jego zmiennikowi Andre Schuerrle zabrakło zimnej krwi w sytuacjach sam na sam z portugalskim bramkarzem, ale w 78. minucie Rui Patricio nie utrzymał piłki w rękach i Mueller z bliska skompletował hat-tricka. Pierwszego w tym turnieju, a 49. w historii MŚ.

Ronaldo i jego koledzy najbardziej ożywili się kwadrans przed końcem, kiedy w starciu z Benediktem Hoewedesem w polu karnym przewrócił się Eder, ale gwizdek Milorada Mazica milczał. W ostatnich sekundach najlepszy piłkarz świata 2013 roku wreszcie dobrze przymierzył z rzutu wolnego, jednak Neuer był na posterunku.

Niemcy przekonującą i pewną wygraną okupili kontuzją Hummelsa, który w drugiej połowie musiał opuścić boisko. Portugalczycy nie dość, że przegrali, to jeszcze stracili - prawdopodobnie na dłużej - Hugo Almeidę i Fabio Coentrao, którzy również wskutek bolesnych urazów nie dotrwali do końca gry.

Grupa G: Niemcy - Portugalia 4:0 (3:0).
Bramki: 1:0 Thomas Mueller (12' - karny), 2:0 Mats Hummels (32' - głową), 3:0 Thomas Mueller (45'+1), 4:0 Thomas Mueller (78').

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Mats Hummels (73' Shkodran Mustafi), Per Mertesacker, Benedikt Hoewedes - Mesut Oezil (63' Andre Schuerrle), Sami Khedira, Philipp Lahm, Toni Kroos, Mario Goetze - Thomas Mueller (82' Lukas Podolski).

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fabio Coentrao (65' Andre Almeida) - Miguel Veloso (46' Ricardo Costa), Joao Moutinho, Raul Meireles - Nani, Hugo Almeida (28' Eder), Cristiano Ronaldo.

Żółta kartka - Portugalia: Joao Pereira.
Czerwona kartka - Portugalia: Pepe (37' - za uderzenie rywala).
Sędzia: Milorad Mazic (Serbia).
Widzów: 51 081.