Menu

MON zachęca do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości

MON zachęca do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości
11 listopada będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. (Fot. Getty Images)
MON zachęca do wspólnego uczczenia 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W przeddzień święta, 10 listopada w 34 miastach Polski odbędą się pikniki 'Służymy Niepodległej' - poinformowało ministerstwo w komunikacie.
Reklama

Pikniki rozpoczną się o 11 i - jak przekonuje MON - będą doskonałą okazją, żeby poznać współczesne Wojsko Polskie i jego historię. W programie pikników jest m. in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji.

MON zachęca, by w tym dniu wspólnie zaśpiewać Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, czyli „Marsz Pierwszej Brygady". Marsz powstał pod koniec I wojny światowej. Stał się też nieoficjalnym hymnem legionistów. 15 sierpnia 2007 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło fragmenty Marsza Pierwszej Brygady zostały uznane za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Dziś Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonywana jest podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, uroczystości patriotycznych z udziałem wojska, a także w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pikniki w całej Polsce zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

Warszawskim obchodom Narodowego Święta Niepodległości w tym roku po raz pierwszy towarzyszyć będzie Edukacyjna Gra Historyczna „Wojsko Niepodległej 1914 – 1939" przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży.

MON zachęca, by już dziś pobrać Kartę Uczestnika w Centralnej Bibliotece Wojskowej (ul. Ostrobramska 109 w Warszawie), a następnie wykonać cztery zadania, które dotyczą historii oręża polskiego z okresu 6 sierpnia 1914 r. - 31 sierpnia 1939 r. Karty będą wydawane od 8 listopada.

Wykaz lokalizacji pikników "Służymy Niepodległej" można znaleźć na stronie resortu. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.04.2020
  GBP 5.178 złEUR 4.537 złUSD 4.174 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama