Menu

MFW: Europa może przejść od spowolnienia do odbicia gospodarki w 2020 r.

MFW: Europa może przejść od spowolnienia do odbicia gospodarki w 2020 r.
Prognoza opierają się na założeniu, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się w uporządkowany sposób. (Fot. Getty Images)
Europejska gospodarka, która tak jak cały świat doświadcza spowolnienia gospodarczego, w przyszłym roku może lekko się odbić - przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w zaprezentowanej wczoraj w Parlamencie Europejskim prognozie.
Reklama

Jak wyjaśnił dyrektor departamentu europejskiego MFW Poul Thomsen, Europa nie jest wyjątkiem, dlatego biorąc pod uwagę, że świat jest w fazie globalnego spowolnienia gospodarczego, również na Starym Kontynencie dynamika gospodarcza jest obecnie słabsza.

Związane jest to jest z czynnikami zewnętrznymi i napięciami w światowym handlu. W słabiej rozwiniętych krajach europejskich, do których zalicza się Polska, wzrost gospodarczy jest i ma pozostać wyższy niż w państwach bardziej rozwiniętych na zachodzie Europy.

Z danych MFW wynika, że gospodarka europejska traktowana jako całość rozwijała się w 2018 r. w tempie 2,3 proc. PKB. W tym roku dynamika ma spaść do 1,4 proc. PKB, ale w przyszłym roku ma rosnąć w tempie 1,8 proc. PKB.

Analitycy MFW przygotowali swoją prognozę opierając się na założeniu, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się w uporządkowany sposób (na podstawie wynegocjowanej między stronami umowy) i nie będzie dalszych restrykcji w światowym handlu.

Na Starym Kontynencie dynamika gospodarcza jest obecnie słabsza. (Fot. Getty Images)

Jak podkreślił Thomsen, w Europie spowolnienie spowodowane wynika z mniejszej produkcji przemysłowej, ale usługi również zaczynają słabnąć. Z kolei niepewność w handlu przekłada się na osłabienie inwestycji.

Biorąc pod uwagę, że w podstawowym scenariuszu przewidywane jest ożywienie, MFW nie widzi potrzeby luzowania polityki pieniężnej. Zdaniem Thomsena, kraje z wysokim długiem publicznym powinny kontynuować konsolidację fiskalną, za wyjątkiem tych państw, w których jest bardzo słaby popyt wewnętrzny.

MFW wskazał na konieczność reform strukturalnych podkreślając, że państwa Europy Wschodniej są przykładem sukcesu potwierdzającego tezę, że reformy przynoszą efekty.

Państwa zachodnie Europy mają się rozwijać w tym roku w tempie 1,3 proc. PKB, a w przyszłym 1,5 proc. PKB. Kraje rozwijające się (wschód Europy bez Rosji i Turcji) ma rosnąć w tym czasie na poziomie 3,7 i 3,1 proc. PKB odpowiednio w 2019 i 2020 r.

Czytaj więcej:

Brexit i osłabienie światowej koniunktury największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: Polskę czeka rekordowa inflacja

  Komentarze
  • Czarek
   8 listopada 2019, 07:19

   Oj będzie biednie po wyjściu GB w Europie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama