Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MFW: Europa może przejść od spowolnienia do odbicia gospodarki w 2020 r.

MFW: Europa może przejść od spowolnienia do odbicia gospodarki w 2020 r.
Prognoza opierają się na założeniu, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się w uporządkowany sposób. (Fot. Getty Images)
Europejska gospodarka, która tak jak cały świat doświadcza spowolnienia gospodarczego, w przyszłym roku może lekko się odbić - przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w zaprezentowanej wczoraj w Parlamencie Europejskim prognozie.
Reklama
Reklama

Jak wyjaśnił dyrektor departamentu europejskiego MFW Poul Thomsen, Europa nie jest wyjątkiem, dlatego biorąc pod uwagę, że świat jest w fazie globalnego spowolnienia gospodarczego, również na Starym Kontynencie dynamika gospodarcza jest obecnie słabsza.

Związane jest to jest z czynnikami zewnętrznymi i napięciami w światowym handlu. W słabiej rozwiniętych krajach europejskich, do których zalicza się Polska, wzrost gospodarczy jest i ma pozostać wyższy niż w państwach bardziej rozwiniętych na zachodzie Europy.

Z danych MFW wynika, że gospodarka europejska traktowana jako całość rozwijała się w 2018 r. w tempie 2,3 proc. PKB. W tym roku dynamika ma spaść do 1,4 proc. PKB, ale w przyszłym roku ma rosnąć w tempie 1,8 proc. PKB.

Analitycy MFW przygotowali swoją prognozę opierając się na założeniu, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się w uporządkowany sposób (na podstawie wynegocjowanej między stronami umowy) i nie będzie dalszych restrykcji w światowym handlu.

Na Starym Kontynencie dynamika gospodarcza jest obecnie słabsza. (Fot. Getty Images)

Jak podkreślił Thomsen, w Europie spowolnienie spowodowane wynika z mniejszej produkcji przemysłowej, ale usługi również zaczynają słabnąć. Z kolei niepewność w handlu przekłada się na osłabienie inwestycji.

Biorąc pod uwagę, że w podstawowym scenariuszu przewidywane jest ożywienie, MFW nie widzi potrzeby luzowania polityki pieniężnej. Zdaniem Thomsena, kraje z wysokim długiem publicznym powinny kontynuować konsolidację fiskalną, za wyjątkiem tych państw, w których jest bardzo słaby popyt wewnętrzny.

MFW wskazał na konieczność reform strukturalnych podkreślając, że państwa Europy Wschodniej są przykładem sukcesu potwierdzającego tezę, że reformy przynoszą efekty.

Państwa zachodnie Europy mają się rozwijać w tym roku w tempie 1,3 proc. PKB, a w przyszłym 1,5 proc. PKB. Kraje rozwijające się (wschód Europy bez Rosji i Turcji) ma rosnąć w tym czasie na poziomie 3,7 i 3,1 proc. PKB odpowiednio w 2019 i 2020 r.

Czytaj więcej:

Brexit i osłabienie światowej koniunktury największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: Polskę czeka rekordowa inflacja

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama