Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

ME 2024: Rosja wykluczona z eliminacji turnieju

ME 2024: Rosja wykluczona z eliminacji turnieju
To koniec marzeń Rosji o grze w wielkim turnieju. Na zdj. zawodnik reprezentacji Rosji Igor Diwiejew po porażce w meczu Mistrzostw UEFA Euro 2020 z Danią w 2021 r. (Fot. Getty Images)
Piłkarska reprezentacja Rosji nie weźmie udziału w eliminacjach do mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w 2024 roku w Niemczech - postanowił wczoraj Komitet Wykonawczy UEFA na posiedzeniu w Chorwacji.
Reklama
Reklama

Jako pierwszy informacje o wykluczeniu rosyjskiej reprezentacji przekazał szef ukraińskiego związku oraz członek Komitetu Wykonawczego UEFA Andrij Pawełko.

"9 października federacja rosyjska nie pojawi się we Frankfurcie. Przynajmniej do 2024 roku Rosjanie nie będą mogli rywalizować w oficjalnych międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich. Euro 2024 odbędzie się bez kraju-agresora! Chwała Ukrainie!" - poinformował.

Dodatkowo Komitet Wykonawczy UEFA wraz z Biurem Rady FIFA podtrzymały swoją decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny pozostaną wykluczone z rozgrywek klubowych.

"Świat piłkarski jest w tej kwestii zjednoczony i wyraża pełną solidarność ze wszystkimi dotkniętymi wojną na Ukrainie. Mamy nadzieję, że sytuacja na Ukrainie ulegnie znacznej i szybkiej poprawie, aby piłka nożna znów mogła być nośnikiem jedności i pokoju między ludźmi" - przekazała UEFA w oświadczeniu.

Jest to konsekwencja przeprowadzonego ataku przez ten kraj przy wsparciu Białorusi na Ukrainę, po którym Rosja została wykluczona ze wszystkich międzynarodowych rozgrywek piłkarskich.

Reprezentacja Białorusi, jak ogłosiła UEFA, będzie mogła wziąć udział w eliminacjach do niemieckich mistrzostw Europy, mimo rosnącej fali protestów ze strony gospodarzy, którzy twierdzą, że państwo, które wspiera agresora, nie powinno rywalizować o prawo gry na ich turnieju.

Reprezentacja prowadzona przez Walerija Karpina w związku z inwazją zbrojną na Ukrainę po protestach m.in. Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN), na czele z prezesem Cezarym Kuleszą, została wykluczona przez FIFA z rywalizacji w barażach do tegorocznych mistrzostw świata w Katarze.

W konsekwencji reprezentacja Polski, która miała grać ze "Sborną" w marcu, awansowała walkowerem do meczu finałowego, w którym pokonała Szwecję 2:0 na Stadionie Śląskim.

Rosyjska federacja nie zaakceptowała zawieszenia i zwróciła się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który jednak odrzucił jej apelację. Ostatnio strona rosyjska oskarżyła obecnego selekcjonera Ukrainy Ołeksandra Petrakowa uprzedzenia polityczne oraz domagała się od UEFA jego dyskwalifikacji.

Na podstawie wypowiedzi medialnych zarzuciła mu dyskryminację rosyjskich sportowców i obrażanie rosyjskiego narodu. UEFA wydała komunikat, w którym oświadczyła, że każda skarga jest rozpatrywana zgodnie z przepisami. Jednocześnie dodała, że na tym etapie "nie będzie udzielała żadnych dalszych informacji".

Losowanie grup eliminacyjnych ME 2024 odbędzie się w niemieckim Frankfurcie nad Menem i zaplanowane jest na 9 października.

Czytaj więcej:

FIFA i UEFA zawiesiły reprezentację i kluby z Rosji

Piłkarska reprezentacja Bośni i Hercegowiny zagra towarzysko z Rosją. Pojawiły się głosy krytyki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2022
  GBP 5.4331 złEUR 4.8637 złUSD 5.0328 złCHF 5.1200 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama