Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MŚ 2022: Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną

MŚ 2022: Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną
Przed reprezentacją Polski wielkie wyzwanie - mecz z reprezentacją Argentyny o awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. (Fot. Visionhaus/Getty Images)
Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają dzisiaj z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.
Reklama
Reklama

Podopieczni trenera Czesława Michniewicza rozpoczęli turniej od bezbramkowego remisu z Meksykiem we wtorek, a w sobotę pokonali Arabię Saudyjską 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego. Rywalizację w grupie C zakończą dzisiaj spotkaniem z Argentyną.

Polacy z czterema punktami są na czele tabeli, natomiast Argentyna (bilans bramek 3-2) oraz Arabia Saudyjska (2-3) mają po trzy. Meksyk ma tylko punkt (0-2), ale nadal liczy się w walce o miejsce w fazie pucharowej.

Jeśli biało-czerwoni pokonają dzisiaj jednego z najpoważniejszych kandydatów do końcowego triumfu w mundialu w Katarze, na pewno zakończą fazę grupową na pierwszym miejscu. W przypadku remisu pozostaną liderami, jeśli Arabia Saudyjska nie wygra z Meksykiem. W przeciwnym razie spadną na drugą pozycję.

Bardziej skomplikowana będzie sytuacja, jeśli to Argentyna wyjdzie z konfrontacji z Polską zwycięsko. Wtedy Robert Lewandowski i koledzy będą potrzebować korzystnego wyniku w rozgrywanym równolegle spotkaniu Meksyku z Arabią Saudyjską - chyba że Argentyna wygra czterema bramkami lub wyżej; wówczas biało-czerwoni zostaną wyeliminowani bezwzględnie.

Przy niższej porażce z "Albicelestes" drużyna Michniewicza odpadnie z turnieju, jeśli w drugim meczu zwycięży Arabia Saudyjska. Jeśli będzie w nim remis, wszystko zależeć będzie od rozmiarów porażki biało-czerwonych. Przy równej liczbie punktów o kolejności decyduje najpierw różnica bramek, a następnie liczba strzelonych goli.

Przy remisie Meksyku z Arabią Saudyjską Polska zajmie drugie miejsce w grupie, jeśli nie przegra z Argentyną wyżej niż dwoma bramkami. Teoretycznie może też przegrać trzema, ale wtedy decydujące będzie to, jak wysoki remis padnie na tym drugim stadionie.

Zakładając porażkę Polski z Argentyną i zwycięstwo Meksyku nad Arabią Saudyjską, również o wszystkim zdecyduje bilans goli. Drużyna z Ameryki Północnej musiałaby jednak "nadrobić" różnicę bramek do Polski - czyli np. wygrać 3:0 przy porażce biało-czerwonych 0:2.

Możliwe są też scenariusze, w których Polacy zakończą fazę grupową z identyczną liczbą punktów i bilansem bramek z jednym z rywali.

Idealny remis z Arabią Saudyjską jest możliwy np. w przypadku, gdy Polska przegra 0:3, a zespół z Bliskiego Wschodu zremisuje z Meksykiem 0:0. Inne warianty to 1:4 i 1:1, 2:5 i 2:2, itd. W takiej sytuacji to biało-czerwoni będą sklasyfikowani wyżej, ponieważ pokonali Arabię Saudyjską w bezpośrednim meczu.

Jednakowy bilans z Meksykiem, z którym Polska zremisowała, możliwy jest np. przy porażce biało-czerwonych z Argentyną 0:2 i zwycięstwie Meksyku nad Arabią Saudyjską 2:0. Inne warianty to np. 0:3 i 2:1 lub 1:2 i 3:0... W takim przypadku o kolejności zdecyduje ranking fair play, wyliczany na podstawie liczby żółtych i czerwonych kartek. Obecnie Polska ma w nim minus cztery, a Meksyk - minus sześć punktów.

Jeśli i to kryterium nie przyniesie rozstrzygnięcia, odbędzie się losowanie.

Drużyna z drugiego miejsca grupy C trafi na zespół z pierwszej pozycji grupy D. Prawie na pewno będzie nim broniąca tytułu Francja (scenariusz, w którym pewni już awansu "Trójkolorowi" spadną na drugie miejsce, jest mało prawdopodobny). Z kolei najlepsza ekipa grupy C zagra z drugą z grupy D: Australią, Danią lub Tunezją.

Czytaj więcej:

MŚ 2022: Remis Niemiec z Hiszpanią, porażka Belgii

Czesław Michniewicz: Mecz z Argentyną jest czymś szczególnym dla mnie i piłkarzy

MŚ 2022: Holandia, Senegal, Anglia i USA grają dalej

  Komentarze
  • Przemko
   30 listopada 2022, 21:35

   szmaciarze, nieudacznicy, patałachy - oczy bolały od patrzenia na ich ANTYFUTBOL. jedynie Cezny 😆 zasłużył na premię za te mistrzostwa - reszcie nie należy się ani szekiel! dwie bramki strzelili Arabom i to wszystko na co było ich stać. to nienormalne, że takie "osiągnięcia" wystarczają do awansuz grupy i premii od FIFA 😑

  • Ttt
   1 grudnia 2022, 05:56

   Jak ktoś mądrze powiedział: Jeśli najlepszy w drużynie jest bramkarz, to wiem wszystko o tej drużynie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2023
  GBP 5.3505 złEUR 4.7076 złUSD 4.3252 złCHF 4.6961 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama