Menu

Lotnisko Gatwick wdroży technologię rozpoznawania twarzy

Lotnisko Gatwick wdroży technologię rozpoznawania twarzy
Cały proces jest podobny do procedury e-paszport. (Fot. Getty Images)
Port lotniczy Gatwick jako pierwszy w Wielkiej Brytanii zapowiedział, że będzie stosować technologię rozpoznawania twarzy podczas kontroli tożsamości pasażerów wchodzących na pokład samolotów - podał serwis BBC.
Reklama

W ubiegłym roku lotnisko przeprowadziło testy tej technologii wspólnie z liniami lotniczymi easyjet. Według rzeczniczki Gatwick, po jej wdrożeniu skróci się czas oczekiwania na kontrolę, ale podróżni nadal będą musieli mieć przy sobie paszporty.

Port lotniczy zapowiada drugą serię testów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a następnie wdrożenie procedury samodzielnego boardingu w ośmiu bramkach odlotów w nowej części lotniska, która ma zostać oddana do użytku w 2022 roku.

Pasażerowie nadal bedą musieli przejść przez kontrolę bagażu i tam pokazać kartę pokładową. Dodatkowo, będą musieli zeskanować paszporty przy wejściu do bramki odlotów, aby system mógł dopasować ich twarz do zdjęcia w dokumencie.

Dzięki skanerom twarzy, podróż ma być szybsza. (Fot. Getty Images)

Cały proces jest podobny do stosowanej już na niektórych brytyjskich lotniskach procedury e-paszport, ale różni się od wcześniej testowanego, gdzie skanowanie odbywało się już w strefie zdawania bagażu.

Przedstawiciele organizacji pozarządowej Privacy International, zajmującej sie ochroną prywatności, obawiają sie, że podróżni mogą nie mieć świadomości, że mogą zrezygnować z tej usługi.

"Umieszczenie ogólnych i nieprecyzyjnych znaków informujących o użyciu tej technologii nie jest wystarczające, by uznać, że zostały spełnione surowe wymogi dotyczące przepisów o ochronie danych" - wyjaśnił Ioannis Kouvakas z Privacy International.

Według zapewnień rzeczniczki Gatwick, korzystanie z technologii rozpoznawania twarzy zostało zaprojektowane w sposób "zgodny ze wszystkimi przepisami dotyczącymi ochrony danych", a pasażerowie będą mogli podjąć decyzję o sprawdzeniu ich paszportów przez personel.

Czytaj także:

Londyn: Skanowanie twarzy na King's Cross. Burmistrz żąda wyjaśnień

Londyn: Zielone światło dla kontrowersyjnego systemu skanowania twarzy

Zmiany na lotniskach w UK: Skaner 3D skontroluje bagaż

United Airlines wdrożą biometryczne skanowanie pasażerów

  Komentarze
  • Gość
   21 września 2019, 08:10

   Nawet za Hitlera i Stalina nie było tak okrutnej kontroli wszystkich i wszystkiego ponieważ nie było takiej technologii. A najgorsze jest to że ludzie sami dobrowolnie lub nieświadomie ograniczają swoją wolność do minimum.wierzac w te frazesy które nieustannie im się wmawia przez reżimowe media.

  • Tom
   21 września 2019, 09:28

   Wy lepiej wdrożcie technologię redukcji spali w samolotach, technologię redukcji hałasu samolotów i technologię odbudowy waszych uszkodzonych mózgów.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama